WYSTAWY
ZABRZE - DOM MUZYKI I TAŃCA
Szkice Malczewskiego
21.03.2009 - 19.04.2009

21.03.2009 - 19.04.2009
Już od 21 marca br. hole Domu Muzyki i Tańca zostaną zamienione w przestrzeń wystawienniczą. To swoiste nawiązane do czasów, gdy ściany DMiT były tłem dla malarstwa czy rysunków i służyły licznym wystawom. Tym razem będzie to jednak ekspozycja niezwykła i unikalna - 140 rysunków, w większości nigdy nie prezentowanych szerokiej publiczności, jednego z najwybitniejszych i najbardziej uznanych artystów w historii polskiej sztuki - Jacka Malczewskiego

Jacek Malczewski studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Jana Matejki. Warsztat artystyczny doskonalił m.in. w paryskiej École des Beaux-Arts, a inspiracje czerpał głównie z polskiej tradycji i folkloru dopełniając je oryginalnie interpretowanymi motywami mitologicznymi i wątkami biblijnymi. Zapisał się także jako pedagog: wykładał w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w okresie 1912-1914 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Malarstwo Jacka Malczewskiego jest znane i uznane. Ekspozycja w DMIT ma pokazać tego wybitnego artystę jako rysownika. Od lat jego szkice ciszą się wciąż zainteresowaniem, czego dowodem są także ceny osiągane za te prace na aukcjach. W roku 50-lecia Domu Muzyki i Tańca przygotowaliśmy, wspólnie z władzami miasta, wyjątkową wystawę. To prace które, jako że w większości nie były wcześniej wystawiane, zostaną nazwane na potrzeby wydanego katalogu w oparciu o dokładną analizę ikonografii. Zwierają one częste u Malczewskiego, liczne motywy znaczeniowe, pozwalające podjąć próbę odczytania tematu przedstawienia, jednocześnie układając się w sieć głębszych, symbolicznych znaczeń. Pojawiają się także tematy, których identyfikacja jest stosunkowo prosta: wątki zaczerpnięte z literatury i historii.

Kuratorem wystawy jest Adam Konopacki.

Mamy nadzieję, że pokaz nieznanych prac Jacka Malczewskiego będzie interesujący nie tylko dla miłośników sztuki - w przyszłości planujemy przygotowywać cykliczne spotkania wystawowe z Mistrzami Polskiego Malarstwa.

Dom Muzyki i Tańca. ul. Gen. de Gaulle’a 17, Zabrze
Kontakt: www.dmit.com.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.