WYSTAWY
POZNAŃ - MUZEUM NARODOWE
Grafiki Rembrandta. Oryginał. Kopia. Późne odbitki.
05.04.2009 - 07.06.2009

05.04.2009 - 07.06.2009
Wystawa pokazuje trzecią w Polsce pod względem ilości kolekcję grafik Rembrandta, należącą do Muzeum Narodowego w Poznaniu, uzupełnioną o cenne przykłady z innych polskich zbiorów, a wśród nich najznakomitsze w Polsce i najbardziej efektowne prace, jak "Trzy Krzyże" z Muzeum Narodowego w Warszawie czy "Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny" z Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Istotą tego wydarzenia jest jednak problem oryginału, kopii i późnych, czyli pośmiertnych odbitek wykonywanych z płyt artysty w XVII, XVIII a nawet w początkach XIX w. Kwestię tę akcentuje tytuł wystawy i katalogu, będące wynikiem wieloletnich badań nad autentycznością dzieł i czasem ich powstania, prowadzonych w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wpisują się one poziomem w kontekst ogólnopolskich i międzynarodowych studiów nad tym tematem. Odbitki autorskie (oryginały), wykonane samodzielnie przez artystę oraz prace z edycji pośmiertnych, drukowane z oryginalnych płyt w zestawieniu z przykładami kilkunastu kopii wprowadzają w trudny, ale też fascynujący problem analiz dzieła sztuki i znawstwa, pomagając widzowi dzięki bezpośrednim porównaniom i odpowiednim komentarzom w odróżnieniu oryginalnej odbitki od odbitek pośmiertnych i od kopii.

Grafiki Rembrandta prezentują bogate spectrum tematyczne, od portretów i autoportretów, przez tematy biblijne aż do przedstawień typów plebejskich, żebraków itp. Z tego względu ekspozycja podzielona została na kilka sekcji tematycznych, wewnątrz których prace ułożone są chronologicznie, a także skonfrontowane oryginalne odbitki z kopiami, bądź późniejszymi drukami. Pierwszym działem jest niewielkie Wprowadzenie przedstawiające Rembrandta w jego autoportretach i kontekście, w jakim funkcjonował. Następne to historie ze Starego i Nowego Testamentu, niewielki dział Medytacje i refleksja i większy Sceny rodzajowe, ulica, po czym Akty i Tronies z portretami. Wyszczególnione zostały również Varia z kilkoma obiektami wcześniej, bądź przez jakiś czas przypisywanymi Rembrandtowi. W trudny problem, wymagający uważnego oka i koncentracji, wprowadzać będą odpowiednie komentarze rozpoczynające każdy dział tematyczny. Wspomagać wystawę będzie również specjalnie przygotowana strona internetowa oraz odpowiedni program edukacyjny, w tym warsztaty graficzne. Ważnym elementem projektu jest bogato ilustrowany katalog wystawy, tłumaczony na język angielski, który nie tylko prezentuje wszystkie eksponowane obiekty, ale też przedstawia aktualny stan badań poznańskich prac, w sposób wyczerpujący i przystępny omawiając wystawiane dzieła oraz problem Rembrandta i jego graficznej pasji.

Mimo ograniczonych możliwości związanych ze skromnymi w kontekście międzynarodowym, polskimi zasobami dzieł sztuki, w tym graficznego oeuvre Rembrandta, udało się tak zestawić prace na wystawie tak, by dostarczyć widzowi nie tylko nowych i niepowtarzalnych wrażeń, ale też wyrafinowanej i ważnej wiedzy uzyskanej w konfrontacji z tak zestawionymi pracami.

Muzeum Narodowe w Poznaniu. Al. Marcinkowskiego 9, Poznań
Kontakt: www.mnp.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.