WYSTAWY
WARSZAWA - CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
Collezionare il futurismo. Carte futuriste. Wystawa na 100-lecie narodzin futuryzmu.
02.10.2009 - 01.11.2009

02.10.2009 - 01.11.2009
W tym roku cały świat obchodzi 100-lecie opublikowania w Le Figaro pierwszego manifestu futurystycznego. Futuryzm włoski obok ekspresjonizmu, dadaizmu, konstruktywizmu oraz surrealizmu tworzył trzon wielkiego przewrotu kulturalnego Europy, który zrewolucjonizował sztukę we wszystkich jej przejawach: w literaturze, sztukach plastycznych, teatrze, muzyce, tańcu, modzie, architekturze, filmie i fotografii. Mimo swojej radykalnie nacjonalistycznej ideologii był ruchem o międzynarodowym zasięgu, "kolonizując" Europę w myśl idei "futurismo mondiale". Wystawy Collezionare il Futurismo i Carte Futuriste w CSW, zorganizowane przez Włoski Instytut Kultury w Warszawie, dają szansę polskiej publiczności na włączenie się do międzynarodowych obchodów 100 - lecia narodzin futuryzmu.

Wystawa Collezionare il futurismo pokazuje 80 dzieł włoskich futurystów z kolekcji Paolo Roberto Salvadoriego: m. in. Fortunato Depero, Enrico Prampoliniego, Giacomo Balli, Benedetty Cappy Marinetti, Mario Sironiego. Najbardziej chyba interesującą grupą dzieł w kolekcji są prace związane z reklamą i z grafiką użytkową. Znajdziemy tu, na przykład, słynne plakaty Fortunato Depero wykonane dla firmy Campari oraz afisze teatralne autorstwa Enrico Prampoliniego, czołowego przedstawiciela aeropittury.

Wystawa Carte futuriste to zbiór 15 rysunków, temper i pasteli największych nazwisk włoskiego futuryzmu: Umberto Boccioniego, Carlo Carry, Luigiego Russolo, Enrico Prampoliniego, Fortunato Depero i Gino Severiniego. Prace włoskich mistrzów przywołują sztandarowe hasła włoskiego futuryzmu: kult maszyny, nowoczesności, uwielbienie dla szybkości. Wystawa w Zamku Ujazdowskim to rodzaj hołdu złożonego genialnemu Filippo Tommaso Marinettiemu i jego towarzyszom futurystom, a także wyraźne przypomnienie, że współczesna kultura, sztuka, świat mediów i reklamy cały czas korzystają z osiągnięć futurystycznej rewolucji. Jest to również okazja, by spojrzeć na Italię z innej perspektywy niż klasyczna i zastanowić się, w którym kraju może dziś narodzić się kierunek o tak wielkim i szerokim oddziaływaniu jak włoski futuryzm.

Kuratorzy wystawy Collezionare il futurismo: Mariastella Margozzi, Paolo Roberto Salvadori
Kuratorzy wystawy Carte futuriste: Davide Sandrini, Maurizio Scudiero
Kurator ze strony CSW: Justyna Wesołowska

Wystawa zorganizowana przez Włoski Instytut Kultury w Warszawie pod honorowym patronatem Ambasady Włoskiej w Warszawie

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa
Kontakt: www.csw.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.