WYSTAWY
WARSZAWA - ZACHĘTA NARODOWA GALERIA SZTUKI
Portret XXI wieku
27.10.2009 - 29.11.2009

27.10.2009 - 29.11.2009
Pokaz zbudowanej z kadrów meczu wideoinstalacji Zidane: Portret XXI wieku autorstwa dwóch światowej sławy artystów wizualnych średniego pokolenia: Douglasa Gordona z Wielkiej Brytanii i Philippe'a Parreno z Francji. Przez 90 minut widzowie oglądają Zinedine'a Zidane'a, jednego z najsławniejszych współczesnych piłkarzy, na boisku w czasie rozgrywki między Realem Madryt i Villarrealem. Spotkanie to rejestruje 17 kamer, a z nakręconego materiału powstaje film / instalacja. Każda z kamer pokazuje boisko z innej perspektywy, lecz dla każdej z nich najważniejszy jest Zidane. Sportowiec prezentowany jest na różne sposoby: od zbliżeń pokazujących np. jego nadgarstek, po plan daleki, w którym Zidane jest jednym z wielu graczy. Piłkarz jest tu jednak zawsze głównym, a w zasadzie jedynym bohaterem rozgrywki. Praca ta prowokuje pytania o rolę sportu i sportowców - idoli i bohaterów we współczesnej kulturze. Wystawa złożona jest z dwóch części. Pokazowi wideoinstalacji towarzyszyć będą prace artystów polskich i międzynarodowych: Pawła Althamera, Kadera Attii, Pawła Kruka i Andy'ego Warhola, odnoszące się do następujących kontekstów:

1. Zinedine Zidane jako idol sportu / pop kultury (kult gwiazd/celebrities): do tego tematu nawiązują prace poruszające problem kultu gwiazd, narcyzmu (i nudy): Sleep Andy'ego Warhola - film z 1963 roku przedstawiający śpiącego przyjaciela artysty, poetę Johna Giono; filmy Pawła Kruka (artysta w roli Michaela Jordana Larger than Life (2000) i Bruce'a Lee The Lost Interview (2009) oraz litografie na papierze (artysta w roli słynnej pływaczki Dary Torres - Dara, Dara z córką (2009).

2. Zidane jako wzór do na naśladowania przez grupy słabsze społecznie / mniejszości narodowe w bogatych krajach / miastach w drodze do osiągnięcia sukcesu w życiu (nie tylko w sporcie). W ten rys wpisują się projekty artystów zaangażowanych społecznie, pokrewne działalności, jaką Zidane prowadzi po zakończeniu kariery sportowej (np. praca sportowca na rzecz trudnej młodzieży - czego przykładem była wizyta piłkarza na warszawskiej Pradze w celu otwarcia boiska piłkarskiego przy ul. Brzeskiej).

Podobnych zagadnień w swojej twórczości dotykają: Paweł Althamer, który na potrzeby wystawy przygotował nową wersję akcji Modelki - pokazu mody w wykonaniu pięknych dziewczyn i kobiet z warszawskiej Pragi (po raz pierwszy zrealizowaną w 2006 r. w Fabryce Trzciny w ramach wystawy "Demos kratos - władza ludu" (Krzysztof Żwirblis / Galeria Klimy Bocheńskiej) oraz Kader Attia - francuski artysta o algierskich korzeniach, który pokaże film Correspondence (2003) opowiadający o swojej rodzinie z Algierii i Francji i serię fotografii Rocher Carreés (2009) - projekt o marzeniach o życiu w lepszym świecie.

kurator: Magda Kardasz
współpraca: Anna Tomczak

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. pl. Małachowskiego 3, Warszawa
Kontakt: www.zacheta.art.pl

Wernisaż

Foto © 2009 Paweł Giergoń / sztuka.netWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.