WYSTAWY
GDAŃSK - GALERIA BAŁTYCKA
Nowa Europa. Krajobraz przemian 20 lat po upadku komunizmu
10.11.2009 - 22.11.2009

10.11.2009 - 22.11.2009
Projekt fotograficzny Nowa Europa. Krajobraz przemian 20 lat po upadku komunizmu Łukasza Trzcińskiego pokazuje ślady pozostawione przez system komunistyczny w Europie Środkowo-Wschodniej. Wystawa ukazuje zarówno zmiany w ludzkiej mentalności, jak i te pozostawione w krajobrazie i ekonomii. Nowa Europa jest sportretowana na wystawie przez pryzmat wątków lokalnych, osadzonych w historii i rzeczywistości konkretnego kraju. Każdemu krajowi przyporządkowany jest jeden cykl fotografii. Artysta zbierał dokumentację do wystawy przez wiele lat, na tej podstawie widać, że spójność socjalistycznej Europy stopniowo zanika, że ta część Europy coraz bardziej się różnicuje. Każdy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest obciążony podobnym balastem historii, jednak doświadczenia poszczególnych społeczeństw są odmienne. Stąd między innymi pomysł, by portrety mieszkających w Estonii młodych Rosjan (to drugie i trzecie pokolenie Rosjan urodzonych w Estonii w większości nie posiada estońskiego obywatelstwa) utrzymać w konwencji fotografii legitymacyjno-paszportowej. Z kolei portrety Mołdawianek to nawiązanie do amatorskich zdjęć, zamieszanych przez kobiety poszukujące mężów (często z Europy Zachodniej) w matrymonialnych serwisach internetowych. Fotografie tuningowanych samochodów w Serbii są metaforą aspiracji ekonomicznych ludzi żyjących w izolowanym kraju, inspirowane nie do końca udaną reklamą prasową. Z kolei portrety młodych Niemców przechodzących popularną we wschodniej części Niemiec ceremonię Jugendweihe – świeckiego odpowiednika bierzmowania – podejmują wątek laicyzacji w dawnej NRD poprzez zestawienie z pejzażami wykonanymi w otoczeniu, w którym przyszło im dorastać. Równolegle do zdjęć, powstają również teksty Wojciecha Nowickiego. Autor przygląda się Nowej Europie z punktu widzenia podróżnika – nieraz bliskiego sąsiada, prawie ziomka z dawnych demoludów, czasami outsidera. Opisuje współczesną kondycję Europy Środkowo-Wschodniej. Mierzy puls tego dziwnego organizmu.

Łukasz Trzciński - fotograf reportażysta, pracował w ponad czterdziestu krajach (m.in. w Afganistanie, Iraku, Indonezji, Rosji i na Bliskim Wschodzie). Od kilku lat zainteresowany głównie Europą Środkowo-Wschodnią (projekt "Nowa Europa"). Laureat konkursu fotografii reportażowej Pictures of The Year International, wielokrotnie nagradzany w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej, w tym dwukrotnie jego prace otrzymały tytuł Zdjęcia Roku (1999, 2002). Autor i kurator licznych wystaw w Polsce i za granicą. Fotograf Nikon Polska. Współzałożyciel Kolektywu Fotografów Visavis.pl oraz Fundacji Imago Mundi.

Wojciech Nowicki - dziennikarz, fotograf, tłumacz, kurator wystaw. Pisze w "Tygodniku Powszechnym" na temat fotografii (cykl "Dno oka"), a także o kuchni i podróżach. W krakowskiej "Gazecie Wyborczej" jest recenzentem kulinarnym. W "Europie" (dodatku do "Dziennika") tłumaczy z francuskiego; jest również tłumaczem książek. Członek rady programowej Miesiąca Fotografii w Krakowie. Współzałożyciel Fundacji Imago Mundi.

Galeria Bałtycka w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności. ul. Doki 1, 80-958 Gdańsk
Kontakt: www.ecs.gda.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2022 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.