WYSTAWY
WROCŁAW - MUZEUM NARODOWE
Art Nouveau. Szkło
16.01.2010 - 30.05.2010

Wykonany z pięciowarstwowego szkła wazon z wytwórni słynnego francuskiego artysty Emila Gallé będzie atrakcją tej wystawy. Wraz z nim pokazana zostanie prawie cała kolekcja secesyjnego szkła francuskiego znajdująca się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Francja była pierwszym i jednym z najważniejszych ośrodków secesyjnego szklarstwa w Europie. Artyści działający w Paryżu i Lotaryngii wyznaczali nowe kierunki, które później przejmowane były przez innych. Najwybitniejszym reprezentantem secesji był Emil Gallé - pochodzący z Nancy chemik i botanik, który tajniki sztuki szklarskiej poznawał w pracowni swego ojca. Pierwsze prace wystawił z powodzeniem na wystawie w paryskim Musée des Arts décoratifs w 1884, a ogromne uznanie zyskał na Wystawach Światowych w Paryżu w 1889 i 1900 r. Początkowo korzystał z odkryć i doświadczenia innego artysty szkła - Françoisa-Eugène Rousseau (1827-1890) tworzącego w Paryżu, który pierwszy zastosował technikę rytowania kółkiem i trawienia kwasem powierzchni szkła oraz wtapiania w szkło złotej folii. Gallé stosował zarówno szkło kryształowe, zdobione emaliami szkliwnymi i rytowaniem a później szkło warstwowe, rytowane i trawione. Swoje prace ozdabiał stylizowanymi przedstawieniami kwiatów, owadów i małych zwierząt. Znany jest z tak zwanych „szkieł mówiących”, na których grawerował fragmenty swoich wierszy. Drugą znaczącą firmą szklarską była, działająca również w Nancy, spółka Braci Augusta i Antoniona Daum „Atelier d΄art”. Powstałe tam szkło dwu i trójwarstwowe prezentowano na Wystawach Światowych w Chicago w 1893 i w Brukseli w 1897, a szkła z dekoracją wtapianą na wystawie paryskiej w 1900 r. Prace z tej wytwórni zdobione były formami roślinnymi, rozbudowanymi przedstawieniami pejzażowymi.

Kolekcja szkła secesyjnego wrocławskiego Muzeum Narodowego liczy prawie 100 dzieł, z których 20 powstało w wytwórniach francuskich. Jednym z najciekawszych eksponatów jest wazon pochodzący z wytwórni Gallé - wysoki na ponad 80 cm (największy w zbiorach polskich), wykonany z 5-cio warstwowego szkła: różowego, białego, żółtego, jasno i ciemnozielonego. Ozdabiająca go kalia o dużych żółtozielonych kwiatach i ciemnozielonych liściach na różowym, matowym tle została wytrawiona kwasem, a dzięki delikatnemu rytowaniu zostały odsłonięte kolejne kolory szkła. Na wystawie pokazywany jest też praca Françoisa-Eugène Rousseau z wtapianą w szkło złotą folią. Warto zwrócić uwagę na także na wazony z firmy Braci Daum z około 1900 roku – są to szkła wielowarstwowe z dekoracja trawioną kwasem i rytowaną kółkiem przedstawiającą kwiaty magnolii, wiśni i kwiaty łąkowe oraz pejzaże oraz na wazony firm De Vaz i Lamartine ozdabiane trójwymiarowymi widokami.

Kuratorka Elżbieta Gajewska-Prorok

Skarbiec muzealny
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Pl. Powstańców Warszawy 5, Wrocław
Kontakt: www.mnwr.art.plWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.