WYSTAWY
WARSZAWA - PRACOWNIA MIEJSCE
Paulina Pankiewicz - Zestaw nr. 0,00
25.02.2010 - 21.03.2010

25.02.2010 - 21.03.2010
Prace prezentowane na wystawie to zestaw 80 barwnych rysunków, wykonanych tłustym pastelem na papierze i będących próbą uporządkowania bardzo osobistych doświadczeń, które zdarzyły się w ściśle określonym czasie.; artystka, analizując własny proces twórczy dostrzega w nim pewną cykliczność, powtarzalność. Od bezrefleksyjnego „pochłaniania” rzeczywistości i rzucania się w wir zdarzeń, poprzez nieuchronne zmęczenie, aż po najbardziej kreatywne przetwarzanie nagromadzonych wrażeń, doświadczeń i obrazów. Efektem i celem tego finalnego podsumowania ma być dzieło najbardziej ekspresyjne i najpełniej ukazujące poprzedzający je chaos, który dzięki temu zostaje ujarzmiony i pokonany. W ten sposób pewien etap działań zostaje zakończony, aby stać się początkiem następnego.

Technika, którą posługuje się Paulina Pankiewicz podkreśla czasowość i ulotność przekazywanych przez nią treści, emocji i wrażeń. Rysunek daje bowiem możliwość szybkiego ich zapisu, bardziej bezpośredniego rejestru. Także abstrakcyjna forma pozwala zamknąć w obrazie odpowiedni ciężar emocji towarzyszących jego tworzeniu, oddać nastrój chwili. Ciągi rysunkowe korespondują z pokazywanymi jednocześnie sekwencjami filmowymi, uwypuklając związek otoczenia z kreowanym przeze artystkę światem.

Wpływ, jaki artystka wywiera na otaczający ją świat jest dla niej ciągłym źródłem inspiracji, a także nieustannym osobistym eksperymentem, który znajduje odzwierciedlenie w jej próbach artystycznych. Konfrontowanie zastanej rzeczywistości z tą kreowaną przez twórcę, manewrowanie nimi nie zawsze prowadzi do pozytywnych rezultatów. Jest to jednak efekt ryzyka, które artystka jest w stanie podjąć i które stale podejmuje. Agata Gruber

Pracownia Miejsce, ul. Poznańska 38/41, Warszawa
Kontakt: www.pracowniamiejsce.blog.pl

Wernisaż

Foto © 2010 Paweł GiergońWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.