WYSTAWY
WARSZAWA - INFOQULTURA
Chopin w plakacie 1948-2010. Wystawa z kolekcji Piotra Dąbrowskiego
19.02.2010 - 05.03.2010

19.02.2010 - 05.03.2010
Na wystawie prezentowanej w InfoQultura pokazanych jest 81 prac. Plakaty powstały między 1948 rokiem a rokiem 2010. Wybór prezentowanych prac nie jest przypadkowy. Pokazywane prace to najbardziej znane druki związane z Chopinem i wydarzeniami artystycznymi upamiętniającymi naszego wybitnego kompozytora. Prezentowane plakaty można podzielić na kilka grup tematycznych. Pierwsza to druki zrealizowane na potrzeby Konkursu Chopinowskiego odbywającego się co pięć lat w Warszawie, Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju i trzeciego z festiwali - Chopin w barwach jesieni w Antoninie. Na prezentację w warszawskiej InfoQulturze składają się również plakaty do wystaw i filmów związanych z Fryderykiem Chopinem i do wydarzeń artystycznych, które odbywają się w Stanach Zjednoczonych. Wśród autorów eksponowanych druków wspomnieć należy najwybitniejszych polskich grafików, współtwórców polskiej szkoły plakatu takich jak: Cieślewicz, Lipiński, Młodożeniec, Mroszczak, Świerzy, Szaybo, Tomaszewski, Trepkowski, Zelek. Projektanci pozostałych druków to wybitni artyści przez lata decydujacy o obliczu polskiej grafiki użytkowej. Wszystkie prezentowane prace to oryginalne druki, stanowiące wybór z większej kolekcji należącej do Piotra Dąbrowskiego.

* * * * *

"W związku z przypadająca w tym roku 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina przygotowałem duza wystawę polskich plakatów związanych z osobą artysty. Sa to oryginalne plakaty z lat 1948-2010 w tym najsławniejsze, najwybitniejszych grafików polskiej szkoly plakatu. Wsród spodziewanych gości mozna spodziewac się najwybitniejszych polskich grafików, wsrod nich wielu twórcow eksponowanych plakatów. M.in. Rosław Szaybo, Piotr Młodożeniec, Tomasz Szulecki, Waldemar Świerzy, Karol Śliwka, Wiesław Rosocha, Mieczysław Wasilewski, Lech Majewski i inni. Obecni beda także krytycy sztuki /Monika Małkowska, Andrzej Matynia, dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie Magda Kurpik, autor wielu ksiażek z dziedziny grafiki użytkowej, wieloletni dyrektor Działu Plakatu Muzeum Narodowego w Poznaniu - Zdzisław Schubert, przedstawiciele instytucji chopinowskich, placówek dyplomatycznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, warszawscy radni, kolekcjonerzy plakatów, oraz inne zaproszone osoby. Całość warszawskiej prezentacji to 81 plakatów wyselekcjonowanych z 130 chopinianów w kolekcji. Wsród eksponowanych plaktów znajdą się wszystkie najbardziej znane druki zwiazane z Chopinem, wspomnieć należy realizacje najwybitniejszych polskich grafików, wspóltwórców polskiej szkoly plakatu takich jak: Cieślewicz, Lipinski, Młodożeniec, Mroszczak, Świerzy, Szaybo, Tomaszewski, Trepkowski, Zelek.

Na co warto zwrócić uwagę? Najstarszym plakatem prezentowanym na wystawie jest praca Ewalda Guyskiego z 1948 roku do filmu francuskiego reżysera Christiana Stengela "Sen o miłości". Kolejny to słynny plakat Tadeusza Trepkowskiego z 1954 roku na V Międzynarodowy Konkurs im. F. Chopina. Ten plakat cieszył się dużym powodzeniem i do tej pory uznawany jest za pracę najlepiej oddającą klimat i charakter muzyki Chopina. Nad czarno-białą klawiaturą autor umieścił zharmonizowaną kolorystycznie równinę mazowiecką, w której czuje się nostalgię i melancholię, cechy bliskie twórczości Chopina. W późniejszych latach wielu twórców inspirowało się, lub odwoływało do pracy Trepkowskiego i jego wizualnej interpretacji muzyki Chopina.

Takim właśnie odwołaniem jest plakat Tomasz Szuleckiego towarzyszący XI Konkursowi Pianistycznemu im. F. Chopina. w 1985 roku. Jest to wybitna trawestacja plakatu Trepkowskiego. Zamiast klawiatury Trepkowskiego, która imitowała szachownicę pól, Szulecki umieścił pięciolinię naszkicowaną zaoranymi skibami. Na niej umieścił mazowieckie wierzby, a całość spina ledwo widoczne, jesienne słońce. Te dwa plakaty łączy ten sam nastrój i mistrzowska interpretacja znaku graficznego.

Najwybitniejszy grafik Polskiej Szkoły Plakatu - Henryk Tomaszewski przygotował kilka prac do tematów chopinowskich. Jeden z nich druk na X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina w Warszawie. Komponując tę pracę Tomaszewski nawiązał do grupy pamiątek po Chopinie. Plakat można odbierać jako brulion – notatnik po wielkim kompozytorze: barwy narodowe, zasuszony kwiat i podpis kompozytora przedstawiony w typowy dla Tomaszewskiego sposób. To nowoczesny w wymowie plakat – oszczędny w słowa i metafory, ale o dużej, osobistej sile oddziaływania.

X Konkursowi Pianistycznemu im F. Chopina towarzyszył jeszcze inny druk – plakat Karola Śliwki. Praca warsztatowo i artystycznie odbiegająca od plakatu H. Tomaszewskiego. Klawiatura fortepianu zmienia się w piszczałki organów. Te na wietrze stają się sztandarem, łopocząc stają się skrzydłem. Anioła? Orła? Jest bardzo poetycką interpretacją muzyki wielkiego kompozytora. Ta praca wykonana jakby kilkoma pociągnięciami ręki pokazuje doskonałość warsztatową Karola Śliwki.

Po drugiej wojnie światowej upowszechnił się zwyczaj drukowania dwóch, a nawet trzech plakatów do kolejnej edycji Konkursu Chopinowskiego. Plakaty te różniły się nie tylko wersjami językowymi, ale różnym podejściem artystów do tego samego tematu. Tę samą tendencję można zauważyć porównując plakaty jakie powstały z okazji Roku Chopinowskiego obchodzonego uroczyście w 1949 roku. Na wystawie znajdują się dwa interesujące druki. Pierwszy z nich to praca Henryka Tomaszewskiego, druga Jerzego Karolaka. Warto również zwrócić uwagę na plakaty przygotowane na Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju.

Na wystawie wyróżnia się praca Romana Cieślewicza z 1958 roku. Ten plakat to rodzaj nastrojowego szkicu akwarelowego. Pnie drzew układają się w podpis Chopina, barwne plamy – tworzą koronę drzew. To również bardzo polski plakat. Narodowy. Czuć w nim klimat muzyki Chopina. Z plakatów na dusznicki festiwal warto również przyjrzeć się pracy Henryka Tomaszewskiego z 1962 roku. To bardzo interesujący plakat pod względem warsztatowym i interpretacyjnym. Tomaszewski umieścił centralnie fragment klawiatury, z niej wyprowadza biegnące w różne strony linie. Ta dynamiczna kompozycja pokazuje charakter muzyki Chopina, która z jednej strony spokojna, delikatna – za chwilę staje się dynamiczna, nieokiełznana.

"Chopin w barwach jesieni" - festiwal Chopinowski w Antoninie koło Ostrowa Wielkopolskiego też może pochwalić się bardzo ciekawymi drukami zrealizowanymi właśnie na tę imprezę. Na wystawie warto zatrzymać się przy pracach dwóch grafików – Rafała Olbińskiego i Stasysa. Te dwie prace wyróżniają się na tle innych plakatów przygotowanych na antoniowski festiwal. Spotkania muzyczne w Antoninie odbywają się w sierpniu. Ich nazwa – Chopin w barwach jesieni – narzuca pewien określony sposób zapowiadania wydarzeń. Na znacznej części plakatów znajdujemy pożółkłe drzewa, złociste kolory, opadłe liście. Z tej konwencji wyłamali się Olbiński i Satsys. Ich plakaty to rodzaj surrealistycznych kompozycji.

Koncerty i imprezy chopinowskie odbywają się na całym świecie. Na wystawie znajdują się plakaty Jana Sawki przygotowane na International Chopin & Friends Festival w Nowym Jorku. Sawka w swoich pracach odchodzi od romantyczno – narodowej interpretacji muzyki Chopina. Posługuje się współczesną stylizacją przedstawiając Chopina na przykład jako gwiazdę współczesnej muzyki."
Piotr Dabrowski

InfoQultura, Plac Konstytucji 4, WarszawaWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.