WYSTAWY
WROCŁAW - MUZEUM ETNOGRAFICZNE
Kaligrafia arabska i złota era islamu
16.04.2010 - 15.06.2010

Kto wymyślił perfumy i sposób uprawy czosnku? Jakie odkrycia naukowe zawdzięczamy Arabom? Jakie treści kryje się w sobie kaligrafia arabska? Odpowiedzi na te i inne pytania można będzie znaleźć na wystawie otwieranej w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Ekspozycja składa się z dwóch części - kaligrafii współczesnego artysty Salaha al Moussawy'ego i przedstawionej w formie plansz historii wynalazków złotej ery islamu.

Wystawa kaligrafii arabskiej jest pierwszym tak dużym pokazem tej sztuki w Polsce. Złoży się na nią 30 prac Salaha al Moussawy - artysty pochodzącego z Iraku i mieszkającego we Francji. Inspiracją dla niego jest przede wszystkim islam i jego nauki, ale także każda mądra wypowiedź, aforyzm czy przysłowie. Jak mówi wybiera "teksty nakłaniające do refleksji, przekazujące wiedzę, ułatwiające zrozumienie świata i przedstawiające doświadczenia człowieka". Dużą uwagę przykłada także do warstwy wizualnej, ponieważ jego zdaniem ukazanie ważnych wypowiedzi w atrakcyjnej formie zwiększa szanse, że więcej ludzi będzie chciało się z nimi zapoznać. Kolory, które stosuje również nie są przypadkowe. Autor przez ich odpowiednie rozmieszczenia stara się pobudzić umysł widza do przemyśleń.

Druga część wystawy prezentuje dokonania kulturalne i naukowe złotej ery islamu (okres od 632 do ok. 1000 r.). W okresie średniowiecza świat islamu stanowił największą potęgę militarną na kuli ziemskiej, ale mógł pochwalić się również wielkimi osiągnięciami w dziedzinie nauki, kultury i gospodarki. Od Arabów Europejczycy przejęli umiejętność uprawy trzciny cukrowej, bawełny, pomarańczy, ogórków i czosnku. Muzułmanom zawdzięczamy modę na perfumy, a także zwyczaj jedzenia posiłków złożonych z trzech dań i korzystania ze sztućców. Arabowie przykładali dużą wagę do rozwoju nauk (matematyka, astronomia, fizyka, chemia, botanika i medycyna) i zbudowali podwaliny nowoczesnej naukowej, racjonalistycznej koncepcji świata.

Salah al Moussawy ur. się w Iraku w 1950 r, od 20 lat mieszka i tworzy we Francji. W latach 1977-1982 był profesorem Wydziału Kaligrafii Arabskiej i Islamskiej Sztuki Zdobniczej w Instytucie Sztuk Pięknych w Bagdadzie.

Muzeum Etnograficzne
Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu ul. Traugutta 111/113, Wrocław
www.muzeumetnograficzne.pl/Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.