WYSTAWY
WARSZAWA - LATAJĄCA GALERIA
Intymność
15.04.2010 - 15.05.2010

Francuscy intymiści Paul Vuillard, potem Pierre Bonnard - malowali przytulne wnętrza - bliskie, ciepłe. Wydobywali atmosferę bezpieczeństwa, czułej prywatności. Rozkoszowali się materią malarską czyniąc ją "swoją", bliską... Podobnie Olga Boznańska - mistrzyni malarskiego nastroju. Jaka jest teraz nasza intymność? I czy w ogóle jest możliwa w czasach, gdy dobrze jest wszystko upublicznić, gdy granica między tym, co własne, osobiste a publiczne staje się coraz bardziej nieczytelna... Co jest intymne? Relacje z bliskimi, emocje, cielesne zjednoczenie, duchowa bliskość, myśli? Może sama twórczość?.. O intymność zapytaliśmy kilkoro artystów: tych, z którymi współpracujemy - Claudię Roessger, Martę Tomczyk, Łukasza Huculaka, Pawła Mendrka i Marcina Przybyłko, Agatę Czeremuszkin-Chrut a także spoza galerii: Justynę Adamczyk, Olgę Chaberek, Magdę Moskwę, Jana Miśka, Gosię Turzeniecką.

Intymność to bliskie relacje, wysoka temperatura uczuć. Zapis emocji i zmysłowego zaangażowania kryje się w obrazach i rysunkach Agaty Czeremuszkin-Chrut. Bliskość też ciepło, spokój i bezpieczeństwo. To przebywanie we wspólnej przestrzeni, nawet wówczas, gdy jesteśmy "gdzie indziej", jak wtedy, gdy śpimy. Patrząc na eleganckie Gosi Turzenieckiej rysunki stajemy się świadkami szczególnego rytuału bliskości: pary, rodziny, przyjaciele połączeni więzami snu. Cielesne zjednoczenie bliskich, ale bardziej niepokojąco, wieloznacznie, przedstawia w swoich obrazach Ola Chaberek. Relacje matki i dziecka mogą być naznaczone trudną bolesnością, o której nie zawsze umiemy mówić. Inność, nie tylko fizyczna, lecz przede wszystkim psychiczna, duchowa, są tematem rysunków Claudii Roessger. Intymna atmosfera jej prac zaświadcza o bliskości i akceptacji artystki dla tego, co wymyka się normie. Z kolei o "nowym" wymiarze bliskości i kontakcie w czasach Internetu mówią, nie bez humoru i dystansu, obrazy Pawła Mendrka.

Jan Misiek "oswaja" przeszłość, buduje osobisty pejzaż pamięci: z fragmentów zdjęć skleja rozbudowane, narracyjne kolaże. Nawiązuje "nić porozumienia" między nami a przeszłością. Fotografie Marcina Przybyłko z serii "Okna" to opowieści o szczególnych momentach, kiedy przebywamy w przestrzeni "pomiędzy", w specyficznej intymności: sami ze sobą, lecz jednocześnie zapatrzeni w świat zewnętrzny. Jak wtedy, gdy patrzymy przez otwarte okno. Przestrzenią intymności jest też sztuka oraz stosunek artystów do swoich prac. Część z nich, jak grafiki Marty Tomczyk, powstały jako osobisty dziennik i miały pozostać w szufladzie. Dzięki wystawie - dostaną nowe życie. Malarstwo Justyny Adamczyk to cielesny, zmysłowy świat. Justyna poszukuje własnego języka, osobistych form, by mówić o największej intymności - o naszym ciele. Magda Moskwa maluje własne wewnętrzne pejzaże, choć portretuje innych. W twarzach i gestach, zawiera to, co w niej samej najintymniejsze - przeżycia, emocje, niepokoje. Jej małe "wyszywanki" to przestrzenie skupienia, medytacyjnej, drobiazgowej pracy. Podobnie jest w przypadku obrazów Łukasza Huculaka. Ich bogata materia zaświadcza o czasochłonnym procesie powstawiania obrazu, o czasie spędzonym wobec obrazu - w specyficznym, intymnym kontakcie.

Latająca Galeria, ul. Burakowska 9, Warszawa
Kontakt: www.latajacagaleria.comWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.