WYSTAWY
WROCŁAW - MUZEUM SZTUKI MIESZCZAŃSKIEJ
Chopinowi - Duda-Gracz
30.04.2010 - 30.06.2010

Wystawa jest częścią wrocławskich obchodów Roku Chopinowskiego 2010. Prezentowana będzie w oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia - Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu.

Od 1999 do 2003 roku Jerzy Duda-Gracz (1941-2004) pracował nad cyklem obrazów będących malarską interpretacją wszystkich dzieł Fryderyka Chopina. Jeden z największych cykli w historii polskiego malarstwa jest osobistym hołdem artysty dla kompozytora. Na tę realizację składa się 313 dzieł obrazujących 295 utworów. Artysta zinterpretował wszystkie utworów Chopina. Każdy z utworów posiada swój własny obraz, a w przypadku większych form muzycznych - każda z jego części. Wszystkie obrazy zostały namalowane po uprzednich głębokich studiach artysty nad życiem i twórczością Chopina, ze szczególnym uwzględnieniem wypowiedzi kompozytora na temat swoich dzieł. Muzyka Chopina wyobrażona jest w serii prac akwarelowo-temperowych, olejnych oraz całunach na jedwabiu, które symbolizują zaginione utwory Chopina. Cykl jest kwintesencja twórczości Dudy-Gracza. Jego malarstwo często przywodzi na myśl prace Petera Bruegla (1525-1569) czy Witolda Wojtkiewicza (1878-1909). Świadomie korzystał z dorobku polskiej szkoły XIX wieku. Tak jak dawni mistrzowie posiadał prawdziwy dar operowania pędzlem, wyczucia formy i koloru. Był niedościgniony mistrzem pejzażu.

Obrazy te, w postaci ekspozycji multimedialnej, były prezentowane na Światowej Wystawie EXPO 2005 w Japonii, a po raz pierwszy zostały udostępnione bezpośrednio widzom na jesieni 2005 w salach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, z okazji odbywającego się w tym samym czasie XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Na wrocławskiej wystawie zaprezentowanych zostanie 120 prac z cyklu.

Opiekę nad artystycznym dziedzictwem prof. Jerzego Dudy-Gracza sprawuje Fundacja Conspero.

Jerzy Duda-Gracz i jego twórczość są doskonale znane nie tylko miłośnikom sztuki. Był jedną z najbardziej wyrazistych osobowości w polskiej sztuce XX wieku, artystą interdyscyplinarnym: malarzem, rysownikiem, scenografem. Dużo publikował, był wybitnym pedagogiem, profesor sztuk plastycznych. Urodził się w 1941 roku w Częstochowie. Zmarł w 2004 roku w Łagowie. Ukończył Wydział Grafiki filii Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, na którym zrobił dyplom w 1968. Jego wystawy zawsze cieszyły się ogromna popularnością w Polsce i na świecie. Prace Dudy-Gracza są ozdobą wielu kolekcji prywatnych i muzealnych.

Muzeum Miejskie Wrocławia
Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Stary Ratusz, Sukiennice 14/15, Wrocław
Kontakt: www.mmw.plWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.