WYSTAWY
GDAŃSK - INSTYTUT SZTUKI WYSPA
Grzegorz Klaman - Rzeczy Polityczne
05.06.2010 - 30.09.2010

Grzegorz Klaman, artysta znany także jako aktywista, pedagog i jedna z najważniejszych postaci niezależnych ruchów artystycznych od poczatku lat osiemdziesiątych jest w ostatnich latach głęboko zaangażowany w zagadnienie materializacji pamięci oraz sposoby, za pomocą których zajmujemy się historią. Klaman, który uważa swoje działania aktywistyczne, oraz tworzenie miejsc dla sztuki takich jak Wyspa jako nieodłączną część praktyki artystycznej, był bodaj pierwszym w Polsce artystą, który w tak bezkompromisowy i konsekwentny sposób łączy pole polityczności z polem wizualności na przstrzeni ponad ćwierćwiecza. Jego aktywność w tym polu to w ostatnich latach zdarzenia i performansy – takie jak zaproszenie sobowtóra Lecha Wałęsy do dawnego warsztatu pracy lidera Solidarności, uruchomienie Subiektywnej Linii Autobusowej, ktora jest polifonią długo nie słyszanych głosów stocz niowców - jak i działania z istniejącymi obiektami. Jego strategie przemieszczenia ramują na nowo zwykłe przedmioty przypuszczalnie powiązane ze sławnymi osobami i miejscami. Tak było z fragmentem muru stoczniowego oraz z dawnym stołem roboczym Lecha Wałęsy, który wkrótce wbije się przez tylne okno do hallu Muzeum Noblowskiego w Sztokholmie.

Tego lata Instytut Sztuki Wyspa prezentuje nowe, nieznane w Polsce prace Grzegorza Klamana, które wydają się otwierać nowy rozdział w jego twórczości. Wystawa w Wyspie to pierwsza od 12 lat indywidualna wystawa artysty w Gdańsku. W „Rzeczach politycznych” eksploruje napięcie pomiędzy problematyką przedmiotu, który materializuje historię i naszą pojedynczością a życiem zbiorowym, przestrzenią i jej ekonomią polityczną.

Artysta pojawił się na scenie jeszcze jako student ASP w Gdańsku. Szybko stał się kluczową postacią młodej generacji, której lata formowania idei i postaw przypadły na okres strajków sierpniowych, stanu wojennego i transformacji. Zarówno charakter jego twórczości jak i zainteresowanie samoorganizacją i niezależnością strukturalną miały decydujący wpływ na rolę, jaką zaczął spełniać. W latach 80 i 90 to jeden z najbardziej dyskutowanych w kraju artystów i wyrazistych postaci najpierw nowej ekspresji a następnie sztuki krytycznej. Figury z drewna a następnie monumentalne realizacje z drewna i stali, prace odnoszące się do pola wiedzy i polityczności, analiza przestrzeni i znaczeń symbolicznych to tylko niektóre z rozpoznawanych cech jego twórczości. Ruch i zaburzenie percepcji to najbardziej charakterystyczne cechy nowego projektu. Patrzymy na ciała w bezwładzie, ciała w popłochu. Kamera jest zawsze w ruchu, przenosząca pęd samochodu lub pośpiech biegnącego z kamerą. Przestrzenie do przesady wyidealizowane – jak przestrzeń uniwersyteckiego kampusu na Florydzie czy do szczętu zdegradowane - jak zrujnowany budynek biura projektów w stoczni to dziwne scenografie ciał i rzeczy politycznych. Ruch towarzyszy także instalacjom, w których dynamika figury lub obrazu buduje napięcie pomiędzy ciałem reprezentowanym, ciałem widza i przestrzenią. Pomiędzy patrzeniem i złudzeniem.

Wystawie towarzyszy książka "Grzegorz Klaman" pod redakcją Krzysztofa Gutfrańskiego oraz z tekstami i wywiadami autorstwa Kuby Szredera, Waldemara Baraniewskiego, Romana Dziadkiewicza, Dietera Roelstratete, Hadas Maor, Gabrieli Salgado, Artura Żmijewskiego i Łukasza Gorczycy, Krzysztofa Gutfranskiego, Kamili Wielebskiej oraz Anety Szyłak. Projekt graficzny Tomasz Bersz.

Kuratorka: Hadas Maor

Instytut Sztuki Wyspa, ul. Doki 1/145 B, Gdańsk
Kontakt: www.wyspa.art.pl



Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.