WYSTAWY
WARSZAWA - ZACHĘTA NARODOWA GALERIA SZTUKI
Jan Lebenstein. Pieczęć Erosa i Thanatosa. Paryż, lata 60. Obrazy, rysunki, portfolio, fotografie z lat 1960-1970
26.06.2010 - 22.08.2010

Wystawa Pieczęć Erosa i Thanatosa. Paryż lata 60. zaprezentuje kluczowy okres twórczości Jana Lebensteina - całą dekadę lat 60. ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych "trzech zim paryskich": 1959/60, 1960/61 i 1961/62. To wtedy właśnie swój wyraz w sztuce znalazła prywatna mitologia Lebensteina. Pozostawała ona dotychczas "zaszyfrowana" w figurach osiowych i "rozszyfrowana", lecz nie ujawniana publicznie, w intymnych szkicownikach i gwaszach. Ta dwoistość sztuki twórcy zostanie pokazana po raz pierwszy.

Kurator podejmuje próbę zburzenia stereotypowego obrazu Jana Lebensteina poprzez pokazanie złożoności jego dzieła. Ujawni również zróżnicowany i ujęty problemowo obraz szczególnej "sytuacji wyboru" drogi twórczej Jana Lebensteina - sytuacji, jaką dyktowało jego dzieło, stawiając artystę w opozycji do artystycznych prądów, (nowojorskie wystawy Jana Lebensteina w pierwszej połowie lat 60. zbiegają się z wkraczającym na scenę popartem).

Wystawa wpisuje się w serię odkrywczych wystaw organizowanych przez Zachętę poświęcanych mniej znanym postaciom i zjawiskom w sztuce lat 60. Gromadzi zupełnie nieznane rysunki, szkice, dokumenty i fotografie z tej dekady, pochodzące z prywatnych zbiorów kuratora i osób bliskich artyście. Oparta jest więc przede wszystkim na nigdy dotąd nie pokazywanej spuściźnie Lebensteina - zbiorach prywatnych Bogdana Jakubowskiego, Wojciecha Fibaka, Krzysztofa Musiała oraz wielu innych prywatnych kolekcjonerów z Polski, Francji, Stanów Zjednoczonych i Szwecji. Prezentuje również prace ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Literatury w Warszawie.

Ekspozycji towarzyszy katalog z bogatym wyborem reprodukcji dzieł ze wspomnianej dekady, wydany dzięki wsparciu prywatnego wydawcy we współpracy z oficyną wydawniczą Pracownia.Kurator: Piotr Kłoczowski

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, Warszawa
Kontakt: www.zacheta.art.plWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.