WYSTAWY
WARSZAWA - ZACHĘTA NARODOWA GALERIA SZTUKI
Rajmund Ziemski
13.07.2010 - 26.09.2010

Wystawa Rajmunda Ziemskiego ma charakter retrospektywny. Jej tytuł Pejzaż 1953-2005 jest odwołaniem do okresu, kiedy to przez kilkadziesiąt lat, artysta nadawał prawie wszystkim swoim obrazom tytuł Pejzaż, opatrywany zazwyczaj numerem i datą roczną. Ziemski należąc bezsprzecznie do czołówki polskiego malarstwa XX w., nie zabiegał nadmiernie o sukces u szerokiej publiczności, skupiał się na malowaniu i dydaktyce - prowadził przez ponad 20 lat bardzo popularną wśród studentów pracownię malarstwa warszawskiej ASP.

Obecna wystawa ma przypomnieć całość jego dzieła, pokazać liczne zwroty w twórczości, dążącej cały czas do najlepszego wypowiedzenia własnych emocji i lęków językiem malarskim, którym posługiwał się z maestrią i swobodą - niekiedy prowokacyjnie używając trudnych do zaakceptowania zestawień kolorystycznych, jakby pytając czy dobre malarstwo musi się ograniczać zwyczajowym poczuciem dobrego smaku. Pokazane więc będą obrazy od lat 50. do roku 2005 - i te wcześniejsze, których wysmakowanej kolorystyce i efektom fakturalnym zawdzięczał popularność oraz późniejsze, dużo mniej znane.


Przez kilkadziesiąt lat Ziemski każdego niemal dnia malował lub rysował. Rysunki, szkice do obrazów i samodzielne kompozycje, stanowią swoisty pamiętnik artysty. Na wystawie przeplatać się będą z pracami na płótnie. Będzie można obejrzeć również fragment naturalnej kompozycji ze spiętrzonych materiałów malarskich, narastających latami w centrum pracowni artysty, a także filmy archiwalne o Ziemskim.

Kurator: Joanna Kania

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, Warszawa
Kontakt: www.zacheta.art.pl
Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.