WYSTAWY
WARSZAWA - GALERIA OBOK ZPAF
Paweł Młodkowski - Estetyka destrukcji
28.10.2010 - 20.11.2010

Paweł Młodkowski
Paweł Młodkowski
Paweł Młodkowski
Nowe materiały i rozwiązania techniczne pozwalają coraz większej liczbie prywatnych osób bawić się w nieznane dotąd sporty - lotniarstwo, paralotniarstwo pozwalające obserwować i utrwalać świat z lotu ptaka. Z góry wszystko co widzimy nabiera nowego wymiaru. Domy jak pudełka, ludzie jak ziarnka piasku, drzewa, lasy niczym zielone kobierce łąk. Wszystko wydaje się być barwną plamą, rytmem tętniącym kolorem. Taka też jest prezentowana w Galerii wystawa Pawła Młodkowskiego, mięsista w kolorze i rozedrganych rytmach niezliczonych form. Autor, fotografuje z wysokości kilkudziesięciu do kilkuset metrów, prostopadle do danego wycinka rzeczywistości. W charakterystyczny sposób wybiera kadry nadając swoim lotniczym krajobrazom pewną dozę nieokreśloności, abstrakcyjności uruchamiającą grę skojarzeń u widza. Dzięki takiemu podejściu do rzeczywistości fotografie Pawła Młodkowskiego stają się bliższe estetyce malarstwa abstrakcyjnego.

Na temat swojego projektu wypowiada się również sam autor. Zapytany o klucz do odczytania tytułu wystawy, odpowiada, że " realizując ten projekt fotograficzny postawił sobie tezę, że "niszczenie jest procesem twórczym". Postanowiłem - odpowiada dalej - w ciągu kilkudziesięciu lotów nad Polską, ukazać miejsca, które uległy, lub ulegają degradacji wywołanej działalnością człowieka lub przez siły przyrody. "Bohaterami" estetyki destrukcji stały się kopalnie odkrywkowe; zbiorniki odpadów technologicznych; topniejące tafle lodu na jeziorach; zboża na polach, które nie oparły się niszczycielskiej sile deszczu i wiatru; lasy połamane pod naporem śniegu i lodu. Fotografując każde z tych miejsc koncentrowałem się na wyszukaniu rytmu, koloru czy ciekawej kompozycji barwnych plam."

Paweł Młodkowski, ur w 1975 roku, absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Fotograf i pilot paralotniowy, właściciel firmy Locolot, specjalizujący się w fotografii lotniczej. Nagradzany i wyróżniany w polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych m.in.: trzykrotnie w Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic Polska (2006, 2007 - wyróżnienia; 2008 Grand Prix), zdobywca złotego i dwóch srebrnych medali oraz kilku wyróżnień w International Photography Awards (2008, 2010), dwukrotnie nominowany w Sony World Photography Awards (2008, 2010). W 2008 zaproszony przez Nikon Polska do udziału w projekcie Nikony Fotografii. Poza działalnością komercyjną od kilku lat realizuje projekt "Pola z duszą" w ubiegłym roku rozpoczął prace nad "Estetyką destrukcji". Są to dwa otwarte cykle fotograficzne pokazujące w abstrakcyjnych obrazach Polskę widzianą z lotu ptaka.Galeria Obok ZPAF, Pl. Zamkowy 8, Warszawa
Kontakt: www.zpaf.plWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.