WYSTAWY
WARSZAWA - GALERIA 2.0
Justyna Wencel - Piekło Niebo
17.11.2010 - 26.11.2010

Justyna Wencel
Justyna Wencel
Justyna Wencel
Piekło Niebo to tytuł filmu video Justyny Wencel, będącego częścią Królestwa, cyklu eksperymentalnych działań na ogrodzie rodzinnego domu, na który składają się filmy video, instalacje i obiekty. Artystka porusza kwestie tożsamości, pamięci, przemijania oraz relacji międzypokoleniowych. Odwołuje się w nim do rodzinnych historii, traum, wspomnień i bliskich osób związanych z miejscowością, w której spędziła dzieciństwo i młodość.

Piekło Niebo nawiązuje do popularnej papierowej zabawy w piekło i niebo (w której obu tym przestrzeniom i wyborom przyporządkowane są kolorystyczne pola: czerwień zarezerwowana jest dla piekła, a błękit dla nieba). W rzeczywistości wybór okazuje się pozorny, gdyż odbywa się losowo i przyporządkowuje wybierającego zdarzeniu, zmuszając go do konfrontacji. Obecność "piekła" w filmie bardziej zaznacza się w warstwie muzycznej - dźwiękowe dysharmonie, arytmie i zakłócenia potęgują wrażenie chaosu. Niewykluczone, że w tym wypadku piekło oraz niebo są jednym i tym samym miejscem/stanem.

Celem autorki projektu staje się wizualizacja osobistych obrzędów i uczestnictwo w procesie reaktywacji przestrzeni. Artystkę interesuje także człowiek i jego relacja z naturą, choć okazuje się, że częściej podąża tropem jego nieobecności, używając przemilczeń czy niedopowiedzeń.

Kluczową rolę w działaniach na ogrodzie odgrywają siły przyrody, które objawiają się w zmiennych cyklach pór roku oraz procesach wzrostu i rozkładu. Przyroda działa bez jakiegokolwiek nadzoru, co w rezultacie sprawia, że prace pozostawione same sobie zostają przez nią wchłonięte. Ogród rodzinnego domu staje się sceną wydarzeń, w których czas stapia się z przestrzenią, obecność z nieobecnością, a początek z końcem.

Na wystawie Piekło Niebo można zobaczyć wybrane prace z cyklu Królestwo.

Justyna Wencel - ur. w 1977. W 2003 ukończyła filologię angielską na UW, a w 2005 malarstwo na ASP w Warszawie, w pracowni Jarosława Modzelewskiego. Zajmuje się instalacją, obiektami, video oraz sztuką w przestrzeni publicznej. Mieszka i pracuje w Warszawie. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2009). Brała udział w wystawach grupowych: Chcę wyjść! Chcę wrócić do domu, Appendix 2, Warszawa (2009), Varsovia Saluta Roma, Instytut Polski, Rzym, Włochy (2008), Development, Praga, Warszawa (2008), Tu zaszła zmiana, Galeria Kordegarda, Warszawa (2007), Sen o Warszawie, Instytut Polski, Budapeszt, Węgry (2007), Plac Przyjaźni, Mu-Vesz Pince, Galeria Platan, Budapeszt, Węgry (2007), Zmiana Organizacji Ruchu w Laboratorium, Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski, Warszawa (2004) oraz festiwalach filmów video. W 2010 odbyła się jej indywidualna wystawa Królestwo w Galerii Manhattan w Łodzi.

Galeria 2.0, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Krakowskie Przedmieście 5, Pałac Czapskich-Raczyńskich (ostatnie piętro)
Kontakt: www.galeriadwazero.blogspot.comWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.