WYSTAWY
WARSZAWA - GALERIA FARBIARNIA
Marianna Stuhr - Manifest obelistyczny
27.11.2010 - 23.12.2010

Marianna Stuhr, z cyklu Manifest Obelistyczny
Egipt okazał się dla mnie źródłem inspirujących pomysłów, miejscem atrakcyjnych plastycznie tajemniczych znaków, nieodgadnionych symboli zawierających sekrety minionego czasu. Forma obelisku - najprostsza z możliwych, silna, strzelista, monumentalna, a zarazem banalna w swym kształcie, pojawiała się od dawna w moich notatkach szkicowych. Postanowiłam zmierzyć się z ową obeliskową formą i frapującymi hieroglifami czyniąc je bohaterami moich prac. Powołałam do istnienia coś w rodzaju osobistego alfabetu, który pełen jest dziwnych znaków, ujawnianych z mojej głębokiej pamięci i przeżyć. Poczucie nieskrępowania i zabawy towarzyszącej stawianiu obelisków, gdzie wszelkie skreślenia, kleksy, gryzmoły i poprawki są dozwolone, przyniosło mi niesłychaną radość! Poczułam niezwykłą wolność i swobodę tej nowej formy plastycznej wypowiedzi. Oto powstał manifest, deklaracja płynąca z wnętrza mojej wyobraźni - silne i charakterystyczne, pełne ekspresji i gestu - formy wypadkowe z mojego wewnętrznego alfabetu. (Marianna Stuhr o grafikach z cyklu Manifest Obelistyczny)

Cykl prac Marianny Stuhr "Manifest obelistyczny" jest spójny i różnorodny, wyszukany kolorystycznie, dojrzały i świeży w wyrazie. Wszystkie grafiki są idealnie zestrojone i podane. Kultura graficzna nie toleruje niechlujstwa. Autorka odżegnuje się od zamysłu twórczego rozumianego jako wcześniejsze staranne planowanie. Podkreśla nadrealną metodę pracy: uleganie chwilowym stanom. I nieprzewidywalny finał, który cały proces czyni przygodą. Swobodę wypowiedzi, właściwie intuicyjną, stawia przed wszelkimi ograniczeniami. W tym sensie kontynuuje praktykę twórczą surrealistów - pociesza informacja, że ten nurt sztuki jeszcze nie wygasł! (Prof. Rafał Strent (fragmenty z recenzji pracy doktorskiej pt. Manifest obelistyczny)

Marta Niemywska - projektant, absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego na warszawskiej ASP. W 2008 wpisana do Słownika Projektantów Polskich, redagowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Laureatka wielu konkursów projektowych. Ma na swoim koncie współpracę z MUJI przy tworzeniu pierwszego MUJI w Polsce.

Galeria Sztuki Farbiarnia na Pięknej, ul. Piękna 28/34, Warszawa
Kontakt: www.galeriafarbiarnia.plWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.