WYSTAWY
WARSZAWA - ZACHĘTA NARODOWA GALERIA SZTUKI
Katarzyna Kozyra - Casting
04.12.2010 - 13.02.2011

Katarzyna Kozyra w trakcie zdjęć do Cheerleaderki, Zachęta 2006, fot. M. Oliva Soto
Katarzyna Kozyra na tle instalacji Święto wiosny
Katarzyna Kozyra -  przygotowania do wejścia do Łaźni męskiej, Budapeszt 1999
Katarzyna Kozyra to najbardziej znana artystka polska ostatnich dwudziestu lat. Jej nazwisko stało się symbolem sztuki krytycznej, współczesności, ale też synonimem skandalu i niezrozumienia. Piramida zwierząt wprowadziła sztukę współczesną na główne sceny debaty publicznej, kiedy za sprawą medialnych manipulacji rozgorzała ogólnopolska dyskusja (z udziałem nie tylko krytyków, ale też przedstawicieli różnych środowisk) wokół pracy dyplomowej młodej artystki z pracowni Grzegorza Kowalskiego. Publiczność bądź to bezpośrednio (jako widzowie) bądź pośrednio (za sprawa mediów) od początku została wciągnięta w sferę dzieła i zarazem życia artystki. Są to bowiem w jej przypadku obszary nierozerwalnie ze sobą połączone.

Po prawie dwudziestu latach w Zachęcie odbędzie się wystawa monograficzna Katarzyny Kozyry. Nie jest to jednak retrospektywa, choć widzowie zobaczą tu dawne i nowsze prace, m.in. Piramidę zwierząt, Łaźnię i Łaźnię męską, Święto wiosny oraz wybrane filmy z cyklu W sztuce marzenia stają się rzeczywistością. Będzie to nowy etap w kolejnym projekcie artystki. Kozyra przygotowuje autobiograficzny film fabularny i poszukuje odtwórców roli siebie samej. Na wystawie zaprezentuje własne prace (ale także materiały archiwalne i filmy dokumentalne o sobie), w których pojawia się w różny sposób, tak by widz mógł śledzić jej kolejne przemiany i wcielenia: Kozyry - Olimpii; Kozyry - podglądaczki z Łaźni; Kozyry ucharakteryzowanej na mężczyznę z Łaźni męskiej; Kozyry animującej postacie ze Święta wiosny; Kozyry uczestniczki medialnych gier w rolach diwy, madonny, gwiazdy pop w pracach z cyklu W sztuce marzenia stają się rzeczywistością.

Kolejną część wystawy stworzy pokój castingowy, gdzie każdy chętny będzie mógł - na podstawie tego, co zobaczy na wystawie, ale także swoich wyobrażeń o Kozyrze - na chwilę wcielić się w nią, zinterpretować tę postać. Powstałe w ten sposób materiały pokazywane (za zgodą widza) w Zachęcie, będą dla artystki podstawą wyboru obsady do nowego filmu, a także inspiracją do scenariusza czy wręcz znalezienia nowego formatu dla projektu.

Wystawie towarzyszyć będzie bogato ilustrowany katalog zawierający kalendarium życia i twórczości artystki, autorstwa Maryli Sitkowskiej oraz fragmenty i materiały do scenariusza powstającego filmu.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie następnie będzie prezentowana od lutego do maja 2011 roku.

Kurator: Hanna Wróblewska

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3, Warszawa

Kontakt: www.zacheta.art.plWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.