WYSTAWY
WROCŁAW - BWA GALERIE SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ
Agnieszka Lasota - Prace
07.01.2011 - 05.02.2011

Agnieszka Lasota
Agnieszka Lasota
Wystawa "Prace" w galerii BWA Design jest pierwszym monograficznym pokazem twórczości Agnieszki Lasoty. Prezentacja obejmuje serie "Autoportrety", "Meble z pamięcią", "Szkice", "Słoneczko" oraz "Śniące Ciała". Projekty balansują na granicy projektowania i sztuki, bardziej koncentrując uwagę na emocjonalności oraz efemeryczności czasu, niż na dizajnerskim, wyłącznie użytkowym efekcie.

Agnieszka Lasota idzie na przekór idei nowoczesnego projektowania, stawiającego głównie na wartości materialne, skupiając się na pamięci, historii oraz afirmacji kobiecości. Możliwości, jakie stwarza współczesny dizajn są narzędziem artystki, która w wyjątkowy sposób "zamraża" w teraźniejszości to co zdarzyło się w przeszłości, a warte jest zapamiętania. Jej "Autoportrety", czyli uchwycone wizerunki kobiet w różnym wieku są akceptacją płynności czasu i jednoczesnym pragnieniem zatrzymania jego wycinków. "Meble z pamięcią" to autorski przykład recyklingu, polegający na zabezpieczeniu i wizualizowaniu zniszczonych już przedmiotów codziennego użytku, początkowo służących ludziom, później zapomnianych. Nawiązaniem do tradycyjnie kobiecych obszarów rzemiosła są "Szkice", będące jednocześnie reminiscencją notatnika renesansowego artysty, w którym fragmenty rysunkow i pojedyncze słowa wyszyto grubymi nićmi. Niejako ich rozwinięciem jest "Słoneczko" - wyszywane prześcieradła, rozwieszone na sznurkach jak pranie. Komentarzem do pracy sa zdjecia przescieradel spowijających kobiece ciało. "Śniące Ciało" jest powstałą specjalnie na wystawę realizacją, bazującą na pierwotnej zależności pomiędzy światłem a jego odbiciem, przeistaczającą wnętrze galerii w magiczną przestrzeń. "Prace" są realizacjami badającymi zależność pomiędzy dziełem artystycznym a produktem dizajnerskim. Agnieszka Lasota czerpie z dokonań poprzednich pokoleń, z rzemiosła artystycznego czy typowo kobiecych aktywności, przekształcając przedmioty w artystyczne fetysze o niezwykle silnym ładunku emocjonalnym. Są bardzo osobistym zapisem wrażeń artystki, rodzajem artystycznego notatnika, którego zawartość markuje ciągłe istnienie momentów z przeszłości, widzianych poprzez soczewkę współczesności.

Agnieszka Lasota ukończyła wydział Architektury Wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1996 r.) oraz podyplomowe studia w Istituto Europeo di Design w Mediolanie (2006 r.). Pracowała jako dyrektor kreatywny w FashionTV Polska, była związana z magazynem "Twój Styl", gdzie prowadziła dział wnętrz. Architektka wnętrz, autorka unikatowych mebli oraz prac z pogranicza dizajnu oraz sztuki. Eksperymentuje z "pracą z procesem", metodą opracowaną przez psychologa Arnolda Mindella. Uczestniczyła w licznych wystawach, targach i festiwalach sztuki i dizajnu, m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Berlinie, Mediolanie, Londynie, Brukseli.

Kurator: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka

Galeria BWA Design, ul. Świdnicka 2-4, Wrocław

Kontakt: www.bwa.wroc.plWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.