WYSTAWY
WROCŁAW - GALERIA SZKŁA I CERAMIKI
Grażyna Płocica - Na początku było naczynie
07.01.2011 - 29.01.2011

Grażyna Płocica
Do poznania i pełniejszego zrozumienia prac Grażyny Płocicy, niewątpliwie przydatny może się okazać tytuł wystawy. To właśnie w nim zawarta jest cała prawda o twórczej drodze artystki, w której to prymarnym i ciągle podejmowanym tematem jest ceramiczne naczynie. "Pozostaję wierna naczyniu jako praformie, pramatce ceramiki, z której wywodzą się wszystkie inne formy i generacje sztuki ceramicznej. Naczynie jest dla mnie symbolem, tyglem, macicą ceramiki, a zarazem świadectwem ceramicznego rodowodu." (G. Płocica)

Grażyna Płocica jest świadoma własnej obecności w globalnym obiegu ceramicznym, gdzie niemal nieustannie tworzone są formy o proweniencji naczyniowej. Artystka w żaden sposób nie stara się z nimi jednak konkurować, przynajmniej nie środkami jakie obecnie są stosowane; w jej twórczości nie ma miejsca na ulotne trendy czy poddawanie się modzie. Prace Płocicy kierują światło ku rudymentarnemu postrzeganiu ceramiki, ku biblijnej glinie - mułowi z ziemi, z której uformowano człowieka. Wzbogacona o szkliwienia i angobę, podparta autorską techniką, staje się ona dowodem osobistych inspiracji kolorem, fakturą, strukturą i warsztatem. Gdy przejdziemy ponad fenomenologiczną zasadę oczywistości i naoczności, gdy uwierzymy szczerze uprawianej przez artystkę dyscyplinie, dostrzeżemy ceramikę jako katalizator uczuć i myśli twórczych, narzędzie jej samopoznania i samorealizacji.

Grażyna Płocica
Urodzona w 1952 roku w Jarosławiu. Studia w PWSSP / ASP we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła. Dyplom w pracowni prof. Ireny Lipskiej–Zworskiej w 1977 r. Jest profesorem na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP, prowadzi II Pracownię Ceramiki Artystycznej. Członek ZPAP. Wystawy indywidualne w kraju. Wystawy zbiorowe oraz sympozja w Polsce i za granicą.

BWA Wrocław, Galeria Szkła i Ceramiki, pl. Kościuszki 9/10, Wrocław

Kontakt: www.bwa.wroc.plWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.