WYSTAWY
WROCŁAW - MUZEUM ETNOGRAFICZNE
Metal - Mazur - Metal. Natura kutego żelaza
07.05.2011 - 30.07.2011

Ryszard Mazur
Ryszard Mazur
Ryszard Mazur
Cykl lamp odzwierciedlających kolejne dni tygodnia, kute w metalu meble, naczynia, kwiaty to niektóre z prac, które złożą się na najnowszą wystawę rodzinnego duetu – Ryszarda Mazura i jego córki Agnieszki. W sumie pokazanych zostanie 30 prac powstałych w latach 2008-2011.

Ryszard Mazur to najbardziej znany wrocławski artysta-kowal, jest autorem misternie kutych latarń, bram, krat na Starym Mieście. Jest jednym z nielicznych twórców używających w kuźni tradycyjnych technik a także dawnych narzędzi, które często mają ponad 100 lat. To pozwala na osiągnięcie wyjątkowego artystycznego efektu. "Przecinanie stalowej płyty przy użyciu szlifierki jest czynnością wyłącznie mechaniczną. Ta sama czynność wykonywana ręcznie, siekierką kowalską lub przecinakiem jest żmudna, ale może okazać się także twórcza - pisze w katalogu wystawy jej kurator Jacek Bohdanowicz. Bruzdy pozostawione przez ostrze siekiery stanowią dodatkowy element dekoracyjny, swoisty ornament. Faktura powierzchni metalu w miejscu takiego przecięcia nabiera cech sztuki". Ryszard Mazur stosuje również dość niezwykłą i mało znaną nawet wśród kowali metodę formowania metalu przy pomocy wody. Odkrył, że woda może czasem zastępować uderzenia młotem i właśnie w ten sposób tworzył elementy rzeźby "Wrocławianin". Agnieszka absolwentka Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Malarstwa i Rzeźby) od kilku lat zajmuje się projektowaniem prac metalowych swojego ojca. Na wystawie można będzie zobaczyć jej lampy wolnostojące. Jest ich 7 i każdej z nich przypisany jest jeden dzień tygodnia oraz związane z nimi refleksje ("Poniedziałek - moc", "Środa - idąca", "Piątek - w kąciku". Wsród wystawianych w Muzeum Etnograficznym prac znajdą się między innymi zestaw kominkowy, metalowe meble, naczynia ozdobne, kwiaty (pojedyncze i całe wiązanki), a nawet latarnia. Większość rzeźb Ryszarda Mazura to prace wykonywane na zamówienie - na wystawie pokazane zostaną ich miniatury lub fotografie.

Ryszard Mazur urodził się 3.10.1952 r. we Wrocławiu. Część dzieciństwa spędził na Podkarpaciu. Podstaw metaloplastyki i kowalstwa architektonicznego uczył się we wrocławskiej pracowni rzemieślniczej Jana Kalmuka. Od 1970 r. zajmuje się kowalstwem artystycznym. Dyplom czeladniczy zdobył w 1975 r. i niedługo potem założył swoją pierwszą pracownię. W 1993 r. prezydent Wrocławia nadał artyście honorowy tytułu Klucznika Miasta. W następnych latach otrzymał kolejne nagrody i odznaczenia: w 1998 - odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury (drugie otrzymał w 2001); w 1998 - Nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia; w 1999 - Srebrny Medal za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego; w 2000 i 2003 - Złotą Odznakę Towarzystwa Miłośników Wrocławia; w 2005 - Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta RP. Zdobył również dziesiątki nagród na wystawach i targach rzemiosł artystycznych oraz pokazach kucia.

Agnieszka Mazur urodziła się we Wrocławiu 6.09.1982 r. W 2001 r. ukończyła prywatne Autorskie Liceum Artystyczne (klasa o profilu wystawienniczym). Po krótkim epizodzie zaocznych studiów filozoficznych na Uniwersytecie Wrocławskim, rozpoczęła w 2002 r. studia na Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Malarstwa i Rzeźby) w pracowni prof. Leona Podsiadły. Próbowała rzeźby w drewnie i glinie, z czasem skoncentrowała się na papierze, a następnie na rzeźbie tworzonej przez dwa zupełnie odmienne materiały - metal i papier. Pracę dyplomową "Próba zobaczenia widoku pełnoprzestrzennego w płaszczyźnie" z podtytułem "Metal + papier x 11 połączeń" obroniła w 2007 r. Od kilku lat zajmuje się projektowaniem kutych prac swojego ojca.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
Kontakt: www.mnwr.art.plWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.