WYSTAWY
WARSZAWA - MUZEUM KARYKATURY
Eryk i Zuzanna. Wystawa w 20. lecie śmierci Eryka Lipińskiego
27.09.2011 - 27.11.2011

"Ponad 50 lat temu, w 1957 r., mój ojciec, Eryk Lipiński - rysownik i satyryk, twórca Muzeum Karykatury w Warszawie, założył dla mnie Album. Prosił znajomych rysowników - najpierw polskich, a później również zagranicznych - których miał okazję spotykać na licznych festiwalach i wystawach, aby wykonali po jednym rysunku w prezencie dla jego jedenastoletniej wówczas córki. Z biegiem lat utworzyła się wspaniała kolekcja. W Albumie reprezentowani są czołowej klasy polscy i światowi rysownicy. Ojciec zmarł w 1991 r. i od tamtego czasu, nie pojawiły się w Albumie żadne nowe rysunki. Niedawno, przyszło mi na myśl, że mogłabym kontynuować Jego pomysł i zwracać się osobiście do innych, wybitnych rysowników z prośbą o rysunki".
Zuzanna Lipińska

Wystawa "Eryk i Zuzanna" prezentowana w Muzeum Karykatury ma wyjątkowy charakter. Wkraczamy do intymnego świata ojca, który "dla swojej kochanej córeczki" w Albumach zamknął świat jemu najbliższy i najlepiej znany - świat rysunku, światowej i polskiej karykatury. Ekspozycja jest subiektywnym wyborem najciekawszych prac z Albumów, w istocie jest ich dużo więcej. Ukazuje kolekcję niepowtarzalnych rysunków pełnych osobistych dedykacji autorstwa wybitnych twórców z całego świata. Wśród nich znaleźli się Jean Effel, Art Spiegelman, Ralph Steadman, Roland Topor, a także czołówka artystów polskich z Jerzym Flisakiem, Szymonem Kobylińskim, Zbigniewem Lengrenem na czele. Osnową części poświęconej Erykowi Lipińskiemu, jednemu z najważniejszych twórców i inicjatorów Polskiej Szkoły Plakatu, będzie ekspozycja około 40 plakatów jego autorstwa. Całość stanowi próbę pokazania bliskiej relacji ojca i córki, oraz ich wzajemnych inspiracji, a tym samym przegląd historii rysunku i karykatury światowej ostatnich 50 lat.

"Rysunki ze Świata, zebrał dla Córki - Tata"
Część wystawy poświęcona Zuzannie i zbieranej dla niej przez ojca kolekcji rysunków opatrzona jest wierszowanym mottem "Rysunki ze Świata, zebrał dla Córki - Tata". Na ekspozycji, którą można nazwać "Krótkim przeglądem karykatury światowej z lat 1957-1991" znajdą się prace takich sław jak: Effel, Fukuda, "Ironimus", Kukryniksy, Lewitt i Him, Mittelberg, Searle, Sine, Steadman, Topolski, Topor, "Vicky", Yokoyama i Zlatkowski. Wśród autorów tej części są również przedstawiciele tak egzotycznych dla nas krajów jak: Chiny, Kuba czy Meksyk. W sumie, będą na niej reprezentowani artyści blisko trzydziestu narodowości. Oczywiście najliczniejszą grupę stanowić będą Polacy. A wśród nich: Axer, Berezowska, Chodorowski, Ferster, Flisak, Kulisiewicz, Lengren, Lenica, Mańczak, Tomaszewski, Uniechowski, Zaruba. Artyści współcześni natomiast reprezentowani będą przez: Bohdanowicza, Czeczota, Mleczkę, Puchalskiego, Szaybo, Szecówkę, Szumowskiego, Świerzego i Zaradkiewicza.

"Eryk - plakaty" - drugą część wystawy tworzy zbiór ponad 40 plakatów autorstwa Eryka Lipińskiego, który obok Henryka Tomaszewskiego i Tadeusza Trepkowskiego był głównym twórcą i przedstawicielem Polskiej Szkoły Plakatu. Na temat powstania Szkoły krąży wiele anegdot: "Pewnego dnia w roku 1945 moja stryjeczna siostra, Hanna Tomaszewska, zaczęła zachęcać mnie i Henryka Tomaszewskiego do projektowania plakatów filmowych (...). Plakaty filmowe uważane były wtedy za produkcję drugiej kategorii i szanujący się grafik uważałby za ujmę zajmowanie się tą pracą. Ale po paru dniach Henryk wpadł na pomysł, żeby zgodzić się na propozycję Filmu Polskiego, pod warunkiem jednak, że nie będziemy robić tych typowych plakatów z dużymi twarzami i postaciami artystów, ale że nasze plakaty będą kompozycją graficzną, do którychnatchnieniem będzie treść filmu" - czytamy we wspomnieniach Lipińskiego (Przedstawiamy: Eryk Lipiński, Iskry 1983). Na wystawie znajdziemy wyłącznie jego dorobek plakatowy, grafikę książki i wczesne realizacje o charakterze reklamowym. Prezentacja obejmie dzieła charakterystyczne dla Polskiej Szkoły Plakatu, przede wszystkim plakaty filmowe i teatralne, w mniejszym stopniu propagandowe. Pokazanych zostanie ponad czterdzieści realizacji z takimi "ikonami" sztuki plakatu, jak "Ulica Graniczna" i "Skarb" do filmów A. Forda i L. Buczkowskiego. Bezpośrednio nawiązując do tytułu całej wystawy, eksponowane będą prace inspirowane dziecięcymi rysunkami Zuzanny, a także ich wspólny plakat stworzony dla Teatru Syreny. "Ta część wystawy poświęcona jest samemu Erykowi - niezwykłej, wręcz renesansowej Osobowości. Karykaturzysta i satyryk, grafik, plakacista i scenograf, ale też literat (autor świetnych książek i zbiorów wspomnień), aktor i konferansjer. Człowiek Orkiestra - człowiek wręcz nie do zastąpienia!" - opowiada Marek Wojciech Chmurzyński, kurator wystawy.

Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
ul. Kozia 11, Warszawa

Kontakt: www.muzeumkarykatury.pl



Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.