WYSTAWY
OROŃSKO - CENTRUM RZEŹBY POLSKIEJ
Frances Whitehead, Małgorzata Kościelak - Hydrofilia.
10.07.2004 - 21.08.2004

10.07.2004 - 21.08.2004
Rzeka Pilica jest ósmą, największą rzeką Polski i głównym geologicznym elementem krajobrazu okolic Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Została wybrana przez artystki jako metafora topografii okolic Orońska w skali regionu. Fenomen płynności wody przedstawiony jest w różnych mediach: video, rysunek laserowy "gobo", odlew metalowy i próbki wody. Video i projekcja laserowego rysunku "gobo" nie przedstawiają Pilicy, lecz jezioro Michigan, to płynność wody pozwala na swobodne semantyczne poruszanie się. Metalowy ślad rzeki, mapa, powstała na podłodze kaplicy jest kaligraficznym, ekspresyjnym rysunkiem w istocie swoim precyzyjnym odtworzeniem mapy satelitarnej Pilicy, wykonanej ze stopu metali ołowiowo-cynowych, używanych powszechnie w odlewnictwie technicznym. Instalacja Hydrofilia nie jest jedynie aranżacją przestrzeni, jest całym procesem działań: badawczych, zapisu wizualnego jeziora Michigan i rzeki Pilicy w formie cyfrowej (video, rysunek laserowy "gobo", rysunek satelitarny GIS), spotkania naukowców, ekologów, kartografów a także odkrywaniem miejsca: przestrzeni kaplicy. Te różnorodne aspekty tworzenia Hydrofilii czynią z niej działanie wielowarstwowe, rzeźbę eko - społeczną.

Frances Whitehead urodziła się i wychowała w Richmond, Virginia. Mieszka i pracuje w Chicago. Jest profesorem rzeźby w SAIC od 1985. Jej prace prezentowane są na wielu wystawach w USA i Europie. Realizacje i instalacje w przestrzeni publicznej w USA. Udział w ponad stu wystawach zbiorowych w USA za granicą. Frances Whitehead jest artystką zajmującą się relacjami pomiędzy naukową, historyczną, alegoryczną interpretacją formy, przestrzeni i materii.

Małgorzata Kościelak ur. w 1962. W latach 1981-1987 studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z grafiki w pracowni prof. Eugeniusza Smolińskiego w roku 1986, w 1987 dyplom z Projektowania Ceramiki Przemysłowej w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej, w ASP we Wrocławiu. Od 1992 do 1994 studia na Wydziale Fine Arts w The School of the Art Institute w Chicago, dyplom w roku 1994. W latach 1986-1989 dyrektor artystyczny i kurator Galerii Rekwizytornia w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. W latach 1989-1992 asystentka prof. Wandy Gołkowskiej w ASP we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Stypendystka Fulbright'a, od 1993 pełniła funkcję visiting professor m. in: The Art Institute w Chicago, The Institute for Polish Studies w St. Jon Fisher College w Rochester, Northwestern University, Evanston, University of Illinois at Chicago. Kuratorka wielu wystaw międzynarodowych w kraju i za granicą. Prace w zbiorach: Muzeum Chełmskie w Chełmie, Museum of Modern Art w Hünfeld, Mammidakis Foundation w Grecji, Brema University; w kolekcjach prywatnych w Polsce, Włoszech, Holandii, Niemczech, Grecji i USA.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Kontakt: www.rzezba-oronsko.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.