WYSTAWY
POZNAŃ - MUZEUM NARODOWE
Skupienie i marzenie. Malarstwo Jana Spychalskiego ( 1893-1946)
14.09.2004 - 31.10.2004

14.09.2004 - 31.10.2004
Wystawa Skupienie i marzenie. Malarstwo Jana Spychalskiego ( 1893-1946) będzie pierwszym tak kompletnym pokazem sztuki Jana Spychalskiego, po ekspozycji w 1958 r. zorganizowanej przez Ryszarda Stanisławskiego w CBWA "Zachęta" w Warszawie i w ramach Festiwalu Sztuki w Sopocie oraz następnej indywidualnej wystawy artysty przygotowanej przez Zdzisława Kępińskiego na XXX Biennale Sztuki w Wenecji w 1960 r. Zaprezentowanych zostanie ok. 130 obrazów, 200 pasteli, akwarel i rysunków oraz 20 grafik; razem ok. 350 obiektów. Ekspozycja pokazana zostanie również w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w warszawskiej Zachęcie.

Malarstwo Jana Spychalskiego ma charakter wybitnie indywidualny i poetycki, nie mieści się w przyjętej siatce pojęciowej kierunków, grup artystycznych i stylów. W sposób oczywisty należy do swego czasu, do epoki postkubizmu, postekspresjonizmu, do czasu purystycznego rygoru kompozycji jak i metafizycznych dążeń sztuki. Metafizyczne dążenia i poetyckie właściwości sztuki Jana Spychalskiego, związane są w jego malarstwie z obrazem codziennego, otaczającego artystę świata, z motywem wnętrz, martwych natur, ludzi i krajobrazów. Pierwszym impulsem do obrazu był najczęściej fragment potocznej rzeczywistości, nadwarciański czy miejski krajobraz Poznania. Lecz stanowił on tylko zaledwie punkt wyjścia do rozwinięcia suwerennej, malarskiej rzeczywistości. W niej to motywy wchodzą w nowe nieoczekiwane związki. Egzystują w poetyckim świecie "wszędzie i nigdzie", w nostalgicznej przestrzeni snu, w harmonii zjawiskowego i lirycznego koloru. Martwe natury, bukiety, fragmenty wnętrz i kompozycje krajobrazowe Jana Spychalskiego, zdają się stanowić artystyczna wizualizację fragmentu o wiele szerszego filozoficznego horyzontu i duchowego świata jego twórcy. W polu tego widnokręgu, znajome, kształtowane ludzką ręką widoki, używane co dzień sprzęty i naczynia, oglądane kwiaty i owoce, zdają się godne nie tylko estetycznej uwagi lecz najgłębszej kontemplacji. Tak jakby w ich bytowaniu trwalszym nieraz od człowieka odnaleźć można wyraz ludzkiej egzystencji.

Prezentowane na wystawie prace pochodzić będą ze zbiorów Muzeów Narodowych w Poznaniu, w Warszawie, Krakowie i Szczecinie, z Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz z kolekcji prywatnych, przede wszystkim ze zbiorów rodziny artysty. Wystawie towarzyszyć będzie katalog dzieł Jana Spychalskiego obejmujący całość oeuvre artysty, w opr. Agnieszki Ławniczakowej, z esejami Joanny Pollakówny, Mieczysława Porębskiego i Wojciecha Suchockiego.

Muzeum Narodowe w Poznaniu. Al. Marcinkowskiego 9 , 61-745 Poznań

Kontakt: www.mnp.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.