WYSTAWY
KRAKÓW - MUZEUM NARODOWE
Z biegiem lat, z biegiem nocy - czyli Narodowe Muzeum Szalonemu Kabaretowi
25.01.2004 - 30.04.2004

25.01.2004 - 30.04.2004
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę Zielony Balonik prezentującą artystyczny dorobek najważniejszego i najbarwniejszego kabaretu w młodopolskim Krakowie. Kabaret ten był pierwszym zbiorowym wybuchem śmiechu, jaki od niepamiętnych czasów rozległ się w Polsce i zjednoczył we wspólnej, towarzyskiej zabawie o wysokiej temperaturze zagęszczonego spirytusu elitę krakowskich literatów, dziennikarzy, aktorów i artystów, którzy

Po długich próbach przecie
Zasiedli w kabarecie
Zamożni, wielmożni
Lecz z groszem ostrożni.

Zielony Balonik powstał w październiku 1905 roku z inicjatywy dramatopisarza Jana Augusta Kisielewskiego, urzędnika bankowego o artystycznych zainteresowaniach Edwarda Żeleńskiego i malarza Stanisława Kuczborskiego. Za siedzibę obrano Cukiernię Lwowską Jana Michalika, gdzie krakowski światek artystyczny osiadł po bankructwie kawiarni Paon Ferdynanda Turlińskiego. Rolę konferansjera przejął dziennikarz ?Czasu? Stanisław Sierosławski, autorami tekstów byli m.in.: Witold Noskowski, Tadeusz Zakrzewski i Tadeusz Boy-Żeleński. Do kabaretowego parnasu dołączyli z czasem Edward Leszczyński, Leon Schiller i Juliusz Osterwa. O oprawę plastyczną - dekorację sal, kukiełki do szopki, projekty zaproszeń i plakaty - dbała, jak pisał Tadeusz Boy-Żeleński, cała chmara tęgich malarzy i rzeźbiarzy, wówczas młodych cyganów, dziś profesorów, rektorów, laureatów: Witold Wojtkiewicz, Kazimierz Sichulski, Karol Frycz, Henryk Szczygliński, Alfons Karpiński, Stanisław Kamocki, Stanisław Kuczborski, Stefan Filipkiewicz, Henryk Uziembło, Fryderyk Pautsch, Tadeusz Rychter i Ludwik Puget. To dzięki nim Zielony Balonik ma dziś swoje miejsce w historii sztuki, a ich prace znajdują się w kolekcji najstarszego w Polsce Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa przypomina plastyczną spuściznę kabaretu: urzekające humorem zaproszenia autorstwa Wojtkiewicza, Karpińskiego czy Frycza, karykatury Sichulskiego, wykonane przez Pugeta i Szczepkowskiego kukiełki do kabaretowej szopki, plakaty Frycza, Szczyglińskiego czy Blaszke - arcydzieła secesji. Znajduje się tu również niezwykłe dzieło zrealizowane w 1904 roku przez przyszłych bywalców Kabaretu i Jamy Michalikowej, m.in. Karola Frycza, Stanisława Kuczborskiego, Stanisława Rzeckiego, Witolda Wojtkiewicza i Antoniego Procajłowicza, czyli Teka Melpomeny składająca się z kilkudziesięciu litografii ukazujących karykatury najwybitniejszych ówczesnych aktorów krakowskich w ich charakterystycznych rolach. Zielony Balonik to nie tylko swoiste dzieła artystyczne. To była także specyficzna atmosfera, która - zdaniem kronikarza kabaretu, Tadeusza Boya-Żeleńskiego - sprawiła, że dewotki, matrony puściły języki w ruch. Obiegały groźne plotki o orgiach, o tańcach nago itp. Wkrótce jednak Zielony Balonik stał się pieszczochem Krakowa i rodzajem autorytetu, zwłaszcza w kwestiach artystycznych.

Kuratorzy wystawy: Magdalena Czubińska, Urszula Kozakowska - Zaucha. Wystawa czynna: wtorek - niedziela: 10.00 - 18.00 ; poniedziałek: nieczynne. Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny, al. 3 Maja 1.
Kontakt: www.muzeum.krakow.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.