WYSTAWY
KRAKÓW - BUNKIER SZTUKI
World Press Photo 2004
17.11.2004 - 07.12.2004

17.11.2004 - 07.12.2004
Galeria Sztuki Współczesnej BUNKIER SZTUKI już po raz siódmy zaprasza na wystawę World Press Photo. W tym roku po raz pierwszy pokazujemy aktualną edycję kon-kursu. Dotychczasowe pokazy obejrzało ponad 180 tysięcy osób. Tegoroczna edycja po raz kolejny uświadamia, jak wiele konfliktów toczy się na świecie, jak wielu ludzi ginie lub cierpi w wyniku walki o globalne interesy oraz w lokalnych konfliktach etnicznych. Dominującym tematem stała się oczywiście wojna w Iraku, ale nagrodzono również zdjęcia ukazujące konflikty na terenie Autonomii Palestyńskiej, w Indonezji, Monrowii, Ułan Bator, Liberii i Czeczenii. Jednak zbrojne konflikty nie są jedynym przedmiotem zainteresowania fotografów prasowych, których zdjęcia są co roku oceniane przez jury konkursowe, w następujących kategoriach: Wydarzenia, Wiadomości, Życie codzienne, Sprawy współczesne, Portrety ludzi, Sztuka i rozrywka, Przyroda, Wydarzenia sportowe, Osobliwości sportu oraz Ludzie w wiadomościach. Pośród fotografii, sklasyfikowanych w tych dziesięciu kategoriach, odnajdziemy obrazy przedstawiające największe epidemie XX i XXI wieku - AIDS, choroby nowotworowe i otyłość dręczącą 2/3 populacji amerykańskiej; reportaż z paraliżującej awarii energetycznej w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych i części Kanady czy epidemii SARS w Japonii. Fotografowie reagują także na problemy społeczne, takie jak prostytucja i sexhandel kobietami, czy kłopoty z wzrastającą produkcją mutowanego genetycznie łososia. Ale fotografia prasowa rejestruje także ważne wydarzenia czasów pokoju, podgląda uczestników rozmaitych zlotów i festiwali, jak zajazd rockandrollowców w angielskim Hemsby czy Festiwal Bliźniaków w amerykańskim Twinsburgu; portretuje znanych ludzi, takich jak Tony Blair, George W. Bush, George i Barbara Bush czy Pierluigi Collina w codziennych i niecodziennych sytuacjach. Wiele zdjęć poświęcono także najważniejszym wydarzeniom sportowym, które wstrząsnęły kibicami, jak np. upadek młodego skoczka narciarskiego Thomasa Morgensterna w fińskim Kuusamo. Portretowano też sportową codzienność: treningi i rywalizację, nokauty i spektakularne porażki, przyjemność czerpaną z ćwiczeń i zalewający potem wysiłek, a także zdolność sportu do przełamywania barier, także fizycznych. Wielkim tematem, który od zawsze gości na łamach prasy jest otaczająca nas natura, zarówno jej piekno, jak i groza, taka jak na fotografiach przedstawiających wybuchy wulkanów na Kamczatce. Pośród zdjeć nagrodzonych w tegorocznej edycji znalazły się zarówno neutralne przedstawienia, np. prezentujące stacje metra w europejskich metropoliach: Londynie, Paryżu, Madrycie i Lizbonie, jak i tematy kontrowersyjne np. skupiska fetyszystów w Australii.

Międzynarodowe jury 47 edycji konkursu World Press Photo w składzie: Elisabeth Biondi (przewodnicząca, Niemcy, visuals editor The New Yorker), Elena Ceratti (Włochy, international news editor Agenzia Grazia Neri), James K. Colton (USA, photography editor Sports Illustrated), Steve Crisp (Wielka Brytania, editor reuters News Pictures), Ruth Eichhorn (Niemcy, director of photography GEO Germany), Mark Grosset (Francja, photography consultant), Gary Knight (Wielka Brytania, photographer VII), Herbert Mabuza (Południowa Afryka, picture editor The Sunday Times), Susan Olle (Australia, freelance designer and art. Director), Swapan Parekh (Indie, fotograf), Reza (Indie, fotograf National Geographic Magazine / Webistan), Dani Yako (Argentyna, fotograf i chief photography editor Clarin), Aleksander Zemlianichenko (Rosja, chief photographer The Associated Press Moscow Bureau), przyznało tytuł Fotografii Roku 2003 WPPh zdjęciu francuskiego fotografa Jeana-Marca Bouju (The Associated Press), które przedstawia zatrzymanego Irakijczyka pocieszającego swojego czteroletniego syna w centrum przetrzymywania więźniów wojen-nych w pobliżu An Najaf. Zdjęcie zostało wykonane 31 marca 2003.

W tegorocznej edycji tego najważniejszego konkursu fotograficznego wzięło udział 4176 fotografów ze 124 krajów świata. Jury wzięło pod uwagę 63 093 fotografie, jednocześnie dał się zauważyć znaczący wzrost udziału fotografii cyfrowej z 69% w 2003 roku do 80% w tym roku. Jury, które obradowało w Amsterdamie między 1 a 12 lutego 2004, przyznało nagrody w dziesięciu kategoriach sześćdziesięciu dwóm fotografom z dwudziestu trzech państw: Australii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indonezji, Iranu, Irlandii, Japonii, Kanady, Kuby, Kolumbii, Niemiec, Rosji, Stanów Zjedno-czonych, Szwecji, Terytorium Palestyńskiego Wielkiej Brytanii i Włoch. Jean-Marc Bouju odebrał swoją nagrodę 25 kwietnia 2004 roku w Oude Kerk w Amsterdamie.

BUNKIER SZTUKI pl. Szczepański 3a, 31-011 Kraków
Kontakt: www.bunkier.com.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.