WYSTAWY
KATOWICE - MUZEUM ŚLĄSKIE
Jak zdobyto Dziki Zachód. Western w plakatach ze zbiorów Muzeum Śląskiego
20.02.2004 - 21.03.2004

20.02.2004 - 21.03.2004
Wiktor Górka - 'Zawodowcy' - 1968 Maciej Źbikowski - 'Rzeka Czerwona' - 1967
Wiktor Górka - 'Dwaj z Teksasu' - 1967 Andrzej Pągowski - 'Tańczący z wilkami' - 1991
Roman Cieślewicz - 'Złamana strzała' - 1957 Jacek Neugebauer - 'Rio Conchos' - 1967
Jerzy Teutler - 'Jak zdobyto Dziki Zachód' - 1965 Jerzy Flisak - 'W kraju Komanczów' - 1965
Ekspozycja prezentuje wybrane 60 z 6.000 plakatów Muzeum Śląskiego i zbiega się z niedawnym jubileuszem 100-lecia westernu. "Jak zdobyto Dziki Zachód (...)" jest pokazem prac najsłynniejszych twórców znanej i niezwykle wysoko w świecie cenionej "polskiej szkoły plakatu". Prezentowane są dzieła J.Młodożeńca, J.Flisaka, R.Cieślewicza, M.Stachurskiego, M.Ihnatowicz, J.Erola, W.Świerzego, W.Górki, A. Pągowskiego i innych. Celem wystawy jest jednak spojrzenie na plakat nie przez pryzmat autora, lecz przez pryzmat tematu - prezentowany zbiór plakatów filmowych związany jest bezpośrednio z westernem, bądź też z filmami inspirowanymi tym gatunkiem . Autorami wystawy są Jarosław Racięski i Anna Sarna.

Jak wskazuje komisarz wystawy Jarosław Racięski, western jest chyba najstarszym i najwcześniej ukształtowanym gatunkiem filmowym. Jego historia zaczęła się w 1903r. premierą Wielkiego napadu na pociąg Edwina S. Portera. (...) Western rządzi się od lat tymi samymi zasadami i dorobił się wielu łatwo czytelnych i rozpoznawalnych symboli - są kowboje, Indianie, rewolwery, tomahawki, kapelusze, pióropusze, konie, gwiazdy szeryfa. Jest nawet specjalne liternictwo. Celem plakatu jest zsyntetyzowanie treści filmu i przekazanie jej odbiorcy. Ograniczona w sumie symbolika i jasna, czytelna konwencja gatunku czyni to zadanie prostym, ale też bardzo szybko może doprowadzić do schematyzmu i powielania ustalonych wzorów (podobnie jak to dzieje się z filmami). Polskim artystom nie tylko udało się uniknąć tej pułapki, ale stworzyli oni niezwykłe prace zachwycające swym wyrazem i twórczym użyciem owej, zdawałoby się ograniczającej wyobraźnię, symboliki. Zaprojektowali wiele plakatów zupełnie odmiennie interpretujących western i zdołali narzucić odbiorcom swój punkt widzenia, odwołując się do ich wyobraźni, uczuć, poczucia humoru (...). Od kilkunastu lat western stracił na popularności, mówi się o jego zmierzchu i ostatecznym odejściu. Podobnie jest z "polską szkołą plakatu". Jednak ostatnio powstają nowe filmy z Dzikiego Zachodu, a i polscy artyści udowadniają, iż dalej są mistrzami plakatowego skrótu i wyrazu. Na pewno oba zjawiska zaowocują jeszcze kolejnymi wielkimi dziełami.

Zbiory plakatów Muzeum Śląskiego są jednymi z liczniejszych w Polsce. Zawiera ponad 6.000 tytułów (10.500 egzemplarzy, w tym dublety). Dla porównania, w trakcie wszystkich 18 edycji katowickiego Biennale Plakatu Polskiego, czyli w ciągu ostatnich 38 lat, wystawiono blisko 4400 plakatów. Pieczę nad zbiorami plakatu sprawuje p. Anna Sarna z Działu Sztuki MŚ. Drugi z organizatorów tej wystawy, Jarosław Racięski, jest historykiem, specjalizującym się w historii broni i uzbrojenia. Prowadzi - lubiane przez młodzież - wykłady "z bronią w ręku", w ramach lekcji muzealnych (tematy wykładów w naszej witrynie). Od wielu lat zajmuje też się westernem i historią Dzikiego Zachodu, jest współautorem "Encyklopedii Dzikiego Zachodu" i autorem publikacji prasowych na ten temat, przez wiele lat opowiadał o westernie w programach TVP. W zeszłym roku jego wystawa "Niech żyje Cesarz! Wizerunki Napoleona wybrane ze zbiorów polskich" zdobyła wyróżnienie w konkursie Ministerstwa Kultury na najciekawsze wydarzenie wystawiennicze roku (Sybilla).

Muzeum Śląskie. 40-005 Katowice, al. Wojciecha Korfantego 3. Kontakt: www.muzeummlaskie.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.