WYSTAWY
WROCŁAW - GALERIA SZEWSKA 36
Marcin Twardowski - Re-kreacja
28.01.2005 - 16.02.2005

28.01.2005 - 16.02.2005
Zapraszamy 28 stycznia 2005 roku o godzinie 19.00 na otwarcie wystawy fotografii Marcina Twardowskiego. Jego prace eksponowane były do tej pory w ramach wrocławskiej edycji "Galerii bezdomnej", poznańskiego projektu OvO Art Promo, a także publikowane w czasopiśmie "Hip-hop.pl", "Aktivist" oraz "Magazynie młodych i dynamicznych". Wystawa zainauguruje działalność nowej miejskiej galerii zorientowanej na promocję wyłącznie młodych artystów.

"Uważam, że najbardziej charakterystyczną cechą moich zdjęć jest pomysł, element kreacji. W fotografii szukam nowości, nie interesuje mnie monotonne drążenie i powielanie jednego tematu, unikam nudy, idealizmu i graficznego manieryzmu. Podążam w różnych kierunkach, zawsze staram się odkryć coś nowego, zaskakującego. Podglądam. Chcę żeby rzeczywistość pokazała swój ukryty wymiar, chcę skupić się na tym co na pozór nieistotne, błahe, niezauważalne. Inspiruje mnie kultura masowa, zabawa konwencjami, wyświechtane tematy, ale i tabu, ludzkie reakcje, życie codzienne. Jestem re-kreatorem dnia codziennego. Odtwarzam rzeczywistość poprzez zdjęcia, ale zawsze czynię to maksymalnie subiektywnie i sugestywnie, łamiąc zasady kompozycji, eksperymentując z nasyceniem i doborem kolorów, ekspozycją, ostrością. Fascynują mnie możliwości aparatów fotograficznych, bo każdy z nich inaczej zapisuje chwilę. Mimo całej doskonałości bywają omylne. Liczę że aparat się pogubi, pomyli w pomiarze światła i świata, często też celowo zmieniam parametry fabryczne. W moich zdjęciach można znaleźć element zabawy. Zdjęcia są miłe dla oka, wysoce estetyczne - chociaż pod czysto wizualną przyjemnością przemycam często treści dwuznaczne, skrywane, kontrowersyjne. Przetwarzam świat zastany, przetrawiam niestrawną rzeczywistość i wyrzucam z siebie kolejne porcje zdjęć, które są wizualnie ładne i powabne, ale śmierdzą banalną, eklektycznie popapraną treścią z rzeczywistości pełnej paradoksów i pozorów. Cieszy mnie, gdy moje prace zaczynają żyć własnym życiem po spuszczeniu migawki, gdy budzą skrajne emocje, prowokują do myślenia, szukania punktu odniesienia. Ważna jest dla mnie reakcja oglądającego. Jako artysta funkcjonuję w ramach rzeczywistości wirtualnej pod różnymi maskami-pseudonimami, tworzonymi na potrzeby kolejnych projektów, wspólnym mianownikiem jest dla nich słowo "kaunau". Odnosi się ono do albumu prezentującego dokonania wybranych młodych artystów na początku XXI w, wydanego niedawno przez wydawnictwo Taschen i jest parafrazą jego tytułu: "Art now". Nie mam poczucia misji, wiem że paroma zdjęciami i tak świata nie zmienię, ale pragnę chociaż pokazać tak, jak go widzę, kocham i nienawidzę".
Marcin Twardowski

Galeria Szewska 36
Powołana została do życia w grudniu 2004 r. przy Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest inicjatywą studencką i jednocześnie formą praktyki dającej możliwość realizacji pomysłów studentów w zakresie wystawiennictwa. Stawia na młode środowisko artystyczne, promując nie znanych dotąd szerszej publiczności malarzy, grafików i fotografów. Galeria jest miejscem spotkania obrazu i dźwięku, oprawę muzyczną wernisaży tworzą młodzi muzycy i dj-e. W przyszłości planowane są wykłady i projekcje filmów, performance, a także prezentacje dokonań arytystów związanych z nowymi mediami.

Galeria Szewska 36. Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. ul.Szewska 36
Kontakt: galeria_szewska36@o2.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.