WYSTAWY
POZNAŃ - CENTRUM KULTURY ZAMEK
Fotografia afrykańska
01.02.2005 - 20.02.2005

01.02.2005 - 20.02.2005
Spotkania fotograficzne w Bamako odbywają się w stolicy Mali od 1994 roku. Prezentująca początkowo głównie fotografię dokumentalną impreza stała się dziś potężnym przeglądem tego, co najciekawsze w fotografii afrykańskiej. Ze względu na rozmiar kontynentu i jego zróżnicowanie można jedynie, jak pisze Simon Njami, dyrektor artystyczny festiwalu mówić o pojedynczości w fotografii afrykańskiej, nigdy o pluralizmie. Z tego właśnie powodu - dodaje - zamiast proponować ogólny przegląd obrazujący charakter Spotkań Bamako, postanowiliśmy przedstawić poszczególnych autorów poprzez wyselekcjonowanie ich ważniejszych prac. Fotografie stanowiące wybór z pokazów festiwalowych krążą po całym świecie, po raz pierwszy trafiają do Polski. Na wystawie swoje prace zaprezentują uczestnicy 5. edycji imprezy, która odbyła się w dniach 21-25.10.2003 roku: Nabil Boutros oraz Patrice Felix Tchicaya. Prezentacje afrykańskiej fotografii w "Zamku" dopełnią prace artysty z RPA - Rodney'a Place'a.

Nabil Boutros (1954) urodził się w Kairze, obecnie mieszka w Paryżu. Artysta studiował w Decorative Arts School w Kairze oraz Beaux-Arts de Paris, wystawiał m.in. w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Fotografią zajmuje się od prawie 20 lat; od 1998 roku dokumentuje życie codzienne i rytuały religijne Koptów - jednej z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na świecie, którzy dzięki kilkusetletniej izolacji zachowali wiele elementów wczesnochrześcijańskiej liturgii.

Patrice Felix Tchicaya (1960) urodził się w Paryżu, jego rodzice pochodzą z Konga. Jest fotografem, twórcą filmów, autorem i kompozytorem piosenek; zajmuje się także scenografią oraz reżyserią teatralną. Na licznych wystawach prezentował fotografie oraz objets sonores (przedmioty dźwiękowe). W swoich zdjęciach (obecnie zajmuje się fotografią mody) posługuje się nieoczekiwanymi zestawieniami barw. Często osadza swoich modeli w niemal pustych, ascetycznych wnętrzach, w których zakłóca klarowność podziałów przestrzennych poprzez zastosowanie niecodziennych perspektyw i niezwykłych punktów widzenia. Niejednokrotnie w jego fotografiach dominuje surrealistyczny nastrój uzyskany poprzez zestawienie rekwizytów z zaskakującymi pozami modeli.

Rodney Place (1952) urodził się w Johannesburgu. Prezentowany na wystawie zestaw pt. "BREAD CITY: Street Wear" jest częścią długofalowego projektu pt. "RETREKS", którego celem jest śledzenie procesu powstawania podemokratycznego, metropolitycznego Johannesburga, widzianego oczyma czterech grup społecznych: yuppie/buppie (termin buppie jest synonimem yuppie, z tym że odnosi się do osób rasy czarnej)zamieszkujących dzielnice podmiejskie, mieszkających na farmach kalwinistów, angloplemiennej arystokracji z KwaSandton i wreszcie nowo przybyłej ludności z innych krajów afrykańskich.

Używając szerokiej gamy mediów i działań (z urbanistyką włącznie), projekt oferuje kulturalne podejście do urbanizmu w RPA, różniące się od wciąż obecnego i wywodzącego się z czasów apartheidu przesadnego kapitalizmu i globalnego kiczu. Projekt "BREAD CITY: Street Wear", jest kolekcją męskich ubrań, której hasło przewodnie brzmi: "Afryka wita infrastrukturę". Mowa tu o przekształceniu części Johannesburga w miasto kontynentalne, kończącym ponury okres izolacji. Ubrania nawiązują do tradycyjnych strojów zachodnioafrykańskich, a na portretach ukazano mieszkańców domów położonych w Bertrams Valley, nowo powstającej dzielnicy miasta.

Wystawa pod patronatem Ambasady Republiki Francuskiej w Warszawie

Centrum Kultury Zamek ul. Święty Marcin 80/82, 61-809 Poznań
Kontakt: www.zamek.poznan.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.