WYSTAWY
WARSZAWA - KAMIENICA NA ZŁOTEJ
z Łodzi na Złotą - wystawa fotografii studentów PWSFTiT w Łodzi
15.04.2005 - 20.04.2005

15.04.2005 - 20.04.2005
W kamienicy przy Złotej 1 od 15 do 20 kwietnia 2005 studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi zaprezentują efekty nauki i własnych poszukiwań fotograficznych, eksperymenty i objawienia. Wśród wystawiających będą studenci ze studiów licencjackich i magisterskich fotografii specjalizujący się w różnych dziedzinach fotografii, oddani różnym jej aspektom, myślący bardzo nowocześnie albo odwołujący się do ikon obrazu z przeszłości. Wystawa na Złotej to spektrum działalności różnych pracowni począwszy od kreacyjnej, przez portretową, reportażową, użytkową a kończąc na cyfrowej. Zapraszamy także na przegląd fotoblogów, pokazy filmów grup DIGITAL AMIGOS I MUDDY HILL oraz na lomostrzały CIUGA i art_core z Rzeszowa.

"W fotografii fascynuje mnie możliwość takiej rejestracji rzeczywistości, aby stawała się ona odrealniona, aby mogła wykraczać poza ramy tego czym jest i przekazywała wartości, doznania bliskie samemu fotografowi. Nie interesuje mnie kreacja, aranżowanie zdjęć, fotografuję na ulicy w miejscach mi obcych, lubię być anonimowym. Często przypadek decyduje o tym kogo sfotografuje, jednak decyzja o samym wyzwalaniu migawki jest kluczowa - nigdy nie dzieje się to pochopnie. Gdy odkrywam ciekawe miejsce zawsze czekam na kogoś, aby uzupełnił brakujący element obrazu. I najwspanialsze jest to, że zawsze ktoś się pojawia. Fotografia pt "Duch" jest właśnie dowodem takiego spotkania na jednej z klatek warszawskich". (Michał Opala)

Rzeczywistość zdegradowana
Cykl stanowią fotografie przedmiotów lub sytuacji zaniedbanych, takich które utraciły swoją dawną renomę i zostały pozostawione upływowi czasu. Autor poprzez zauważenie ich i zebraniu w kolekcję, wyznacza im nowy sens bytu, powołuje inny kontekst ich istnienia. Użyte fragmenty rzeczywistości są zaobserwowane niezwykle surowo, fotografie te nie wabią swoją urodą. Cel jest inny - obserwacja przedmiotu, wybór i nadanie mu znaczenia jest działaniem twórczym, fotografia jedynie dokumentacją. Rzeczywistość zdegradowana ze swej pierwotnej funkcji nabiera nowych, zagadkowych jakości istnienia. Jej elementy uwalniają się spod wpływów człowieka i manifestują swoją nową obecność wciągając go do swego świata. (Paweł Sulej)

"Wewnętrzny ogród" to wielowarstwowy zapis mojej kondycji. To próba odmalowania nieuchwytnego - nastrojów; emocji; doświadczeń duchowych i zmysłowych; a przede wszystkim próbą zaklęcia upływającego czasu. Zaklęcia w magiczny krąg pór roku, gdzie koniec jednego jest początkiem drugiego. Z zimowej śmierci rodzi się wiosenne życie. "Wewnętrzny ogród" to codzienne początki i końce. Do zilustrowania wewnętrznego ogrodu posłużył mi ogród mojego dzieciństwa. Z nim związane są moje pierwsze zmysłowe doświadczenia: zapach bzów, czerwień tulipanów czy śpiew ptaków. Obecnie na tym małym skrawku ziemi brat mojej Mamy wyczarowuje zupełnie fantastyczny ogród, cały rok urzekający swym pięknem. Jestem związana z tym miejscem w sposób szczególny - tam się urodziłam i wychowałam. Ten ogród z "krwi i kości" jest bez wątpienia częścią mojego wewnętrznego ogrodu. (Marzenna Szymańska)

ul. Złota 1, Warszawa


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.