WYSTAWY
WARSZAWA - KRÓLIKARNIA
Tajemniczy ogród
15.05.2005 - 15.07.2005

15.05.2005 - 15.07.2005
Pamiętacie Przyjaciół Królika? Wystawę, podczas której mogliście spotkać w Królikarni, w jednym miejscu, o tej samej porze, w pełnej harmonii i przyjaźni tak różne zwierzęta, stworzone przez rzeźbiarzy XVIII, XIX, XX i XXI wieku? Zapraszamy na kolejną wystawę przygotowaną przede wszystkim dla dzieci. Nawiązujemy tą wystawą nie tylko do książki Tajemniczy Ogród, do innych powieści, opowieści, bajek i legend, historii mniej lub bardziej zmyślonych, mniej lub bardziej prawdziwych. Chcemy przekonać was jak tajemniczym ogrodem jest świat sztuki, jak bardzo warto do niego wejść, rozejrzeć się na boki, za siebie, porozmawiać o nim. Jak bardzo może nas zmienić. Zresztą dzieci do tego przekonywać nie trzeba. Zaproście rodziców, dziadków. Przyjdźcie razem z przyjaciółmi. Weźcie udział w warsztatach, konkursach, koncertach, które dla was przygotowaliśmy, zainstalujcie swoje własne prace na wystawie. Spróbujcie odnaleźć tajemniczą grotę na skarpie w parku Królikarni. Zatrzymajcie się na przystanku Królikarnia. Zapraszamy.
Radosław Mleczko, Kurator Królikarni, fragment wstępu do "Szkicownika-Przewodnika" po wystawie.

Rozpoczynamy już w niedzielę, 15 maja w samo południe. Nie będzie zamkniętego wernisażu tylko dla zaproszonych gości. Zapraszamy dzieci od 3 do - n - lat wraz z rodzicami, opiekunami, rodzeństwem i przyjaciółmi (oczywiście wstęp wolny). Jeśli pogoda dopisze, koniecznie zabierzcie ze sobą koce i coś do jedzenia, najlepiej w dużym wiklinowym koszyku. Przydadzą się rakietki do badmintona, kredki, ołówki, piłki, skakanki, bo tych, które możemy wam pożyczyć jest tylko ograniczona ilość.

Jaki jest program wernisażu?
Wystawa Tajemniczy Ogród będzie czynna od godziny dwunastej, ale już o jedenastej w parku przed Pałacem rozpocznie się muzyczne preludium do wystawy: koncert utworów napisanych przez Witolda Lutosławskiego dla dzieci. Będą to m. in. Taniec, Kotek, Rzeczka, Ptasie plotki (do słów Juliana Tuwima), a także Słomkowy Łańcuszek, Bukoliki, Piosenki dziecinne, Piosenki Derwida. Wykonawcami będą: Chór Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie pod dyr. Michała Witeckiego oraz Chór Zespołu Szkół Muzycznych im. Emila Młynarskiego w Warszawie pod dyr. Ewy Marchwickiej. Wystąpią także młodzi soliści. W samo południe zapraszamy do Pałacu na oficjalne otwarcie wystawy oraz spotkanie z jej autorką Joanną Torchałą i niektórymi artystami, których obrazy i rzeźby zobaczycie na wystawie. Po przecięciu wstęgi i podróży przez Tajemniczy Ogród będziecie mogli wziąć udział w warsztatach malarskich i rzeźbiarskich prowadzonych przez artystów. Będzie też czynna Pracownia Jednej Rośliny, w której z różnych materiałów będziecie mogli stworzyć swoją wymarzoną roślinę. Najbardziej tajemnicze, najciekawsze rośliny staną się częścią scenografii wystawy Tajemniczy Ogród. A kto woli prawdziwe róże od najbardziej tajemniczych sztucznych kwiatów będzie mógł pomóc panu Mariuszowi Grzelakowi troszczącemu się o park w Królikarni w ich sadzeniu wokół Pałacu.

Jeśli wiesz czy jeż nosi na igłach jabłka, na wystawę wejdziesz bez biletu. Tym razem, żeby wejść na wystawę nie będzie trzeba kupić biletu, ale rozwiązać kilka zadań. Przy wejściu do parku otrzymacie "Szkicownik - Przewodnik", który będzie waszym Kluczem do Ogrodu. Zadania do rozwiązania będą dotyczyć zwierząt mieszkających w Królikarni i nie będą bardzo trudne (Czy jeże noszą na swoich igłach jabłka?, Czy kiedy pies śpi to śni? Jaki ptak był przewodnikiem Mary po Tajemniczym Ogrodzie?, zadania rysunkowe...). Za ich rozwiązanie dostaniecie przy wejściu na wystawę skromne upominki.

Podpisane trawniki
Tego dnia trawniki Królikarni zostaną podpisane tabliczkami z cytatami z Tajemniczego Ogrodu, a zadaniem dzieci będzie wybór najładniejszego ich zdaniem cytatu. Które zdanie spodoba się najbardziej? Czy mogłabym dostać kawałek ziemi? A może: Widzisz! To świeże powietrze!

Co zobaczycie na wystawie?
Autorka wystawy, Joanna Torchała zadbała o niezwykle ciekawy wybór prac, a także o ich skojarzenia z bajkami, baśniami, legendami, atmosferą tajemniczości i przyrodą. Zwiedzający wystawę będą mogli porównywać nie tylko różne style i techniki w sztuce od 2 połowy XIX wieku do współczesności, ale przekonać się jak wraz z przeobrażeniami stylu i techniki zmieniał się w sztuce sposób czarowania tajemniczych ogrodów. Podobnie jak podczas innych wystaw w Królikarni (Przyjaciele Królika, Forma człowieka) dzieci będą mogły swoje przemyślenia i fantazje rysować, malować i rzeźbić w pracowni, będącej integralną częścią ekspozycji. Ich prace będą prezentowane w Tajemniczym Ogrodzie. Najbardziej interesujące zostaną nagrodzone.

Zobaczymy:

Obrazy: Witolda Pruszkowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Kazimierza Stabrowskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Jacka Malczewskiego, Tadeusza Makowskiego, Tytusa Czyżewskiego, Tymona Niesiołowskiego, Marka Włodarskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Władysława Strzemińskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Łukasza Korolkiewicza, Tadeusza Dominika, Leona Tarasewicza, Ryszarda Grzyba. Rzeźby: Xawerego Dunikowskiego, Władysława Hasiora, Anny Dębskiej, Franciszka Masiaka. Malarskie interpretacje: pór roku (Stryjeńska, Borowski, Tarasewicz) i zmiennej pogody, pór dnia i nocy oraz czasu (Chrostowska, Strzemiński). Kompozycje i pejzaże fantastyczne: Bajka Witkacego, Drewniany ptak Kazimierza Mikulskiego, Mały nosorożec Ryszarda Grzyba, Krajobraz Jerzego Tchórzewskiego. Baśnie i legendy: Opowieść fal Kazimierza Stabrowskiego, Porwanie. Kareta w parku Stanisława Czajkowskiego, Boginka wodna Mariana Wawrzenieckiego, Ilustracje do bajek Tadeusza Makowskiego, Legenda Romana Olszowskiego. Martwe natury: Nasturcje Marii Klass-Kazanowskiej, Kwiaty w ogrodzie Tadeusza Makowskiego, Kompozycja z motylami Tytusa Czyżewskiego Obrazy o zabawach dzieci: Chłopiec na koniku Tymona Niesiołowskiego, Tajemna gra Łukasza Korolkiewicza, Wiejskie Podwórko Tadeusza Makowskiego, Wesołe pacholęta Leona Wyczółkowskiego, Dziewczynka z piłką Szkoły Zakopiańskiej.

W ogrodzie sztuki znajdą się także prace o tematyce animalistycznej m.in. Martwy szerszeń i Komar Jakuba Wesołowskiego, Ślimak Waldemara Raniszewskiego, Żaba Bronisława Chromego, Szkice sarenek Marii Klass-Kazanowskiej.

Królikarnia. Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, ul. Puławska 113a, 02-707 Warszawa
Kontakt: www.krolikarnia.mnw.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.