WYSTAWY
WROCŁAW - GALERIA BWA AWANGARDA
Nesting, Games in Nests
22.07.2005 - 21.08.2005

22.07.2005 - 21.08.2005
Wystawa "Nesting" to jedna z najciekawszych propozycji BWA Wrocław w roku 2005. Wystawa realizowana jest przez BWA Wrocław przy współpracy z praską galerią Ungula i Wyższą Szkołą Sztuk Pięknych w Bratysławie przy współfinansowaniu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Wspólny wrocławski projekt artystów polskich, niemieckich, czeskich, słowackich i amerykańskich koncentruje się na problemie miasta jako miejsca wielokulturowego, wypadkowej przenikania się wpływów, idei i ludzi, którzy do niego przybywali. Koncepcja artystów biorących udział w wystawie operuje metaforą gniazda (nest), której semantyczne pole ewokuje obraz migracji ludzi i artystów oraz barwnej gry ich wysiłków i celów.

Zgodnie z opisem autorów wystawy, "angielski tytuł projektu NESTING wywiedziony został z ponownego spojrzenia na procesy historycznych przemian, będących wynikiem pojawiania się i zanikania wpływów polskich, czeskich i niemieckich interesów i kultur we Wrocławiu." Jak artyści piszą dalej w zarysie idei projektu: "Można wyobrazić sobie, że wraz z tymi, którzy przybywali do Wrocławia by stanowić nową władzę, u bram miasta stawali również obcy twórcy. Osiedlali się, a ich sztuka zakorzeniała się w nowym miejscu. Artyści i ich środki wyrazu oczywiście zmieniały się w czasie, lecz każdy zostawiał coś po sobie. Z tym dziedzictwem nowoprzybyli mogli konfrontować własną sztukę nawiązując do dobrych wzorców."

Określające tematykę wystawy wyrażenie "game in nests" (gra w kulki, gra w dołki) powstało z kolei z połączenia słów nest (gniazdo) i games (gry). Inspirację dla tej kombinacji idei stanowi gra znana ludzkości od czasów starożytnych. Polegała ona na wykopywaniu dołków w kształcie gniazd i celowaniu do nich kulami. Im większa była liczba uczestników tej zespołowej zabawy, tym gra stawała się bardziej pasjonująca i barwna. Pole znaczeniowe nadrzędnej metafory gniazda artyści poszerzają zatem o element nowoczesny - wyprowadzony z teorii kultury jako gry, w której następstwo impulsów artystycznych i idei staje się regułą, zaś powstająca całość uzyskuje dodatkowy estetyczny wymiar i zaskakujący sens wspólnotowy. Jak deklarują twórcy: "Również my przybywamy jako grupa ludzi, dla których starożytna gra w kulki stanowi fascynującą inspirację, a zarazem rodzaj metafory wokół której poruszamy się tworząc nasz wspólny projekt. Przybywamy do Wrocławia z Niemiec, Polski, Czech i Słowacji by "zagnieździć się" w galerii, nawiązywać do dawnych artystycznych prawd i ich gier..."

Uczestnicy projektu:

Annegret Heinl - Niemcy (1946, pochodząca z Bonn artystka eksperymentalna; tworząc obiekty i kolaże, organizując akcje wspólnie z muzykami oraz interaktywne performance uruchamia w swojej twórczości symultaniczne kanały percepcji)

Elżbieta Janczak Wałaszek - Polska (1962, artystka dolnośląska, posługując się wizerunkami pospolitych zwierząt tworzy obiekty ceramiczne i buduje z nich w galerii nasycone dramaturgią absurdalne "żywe obrazy". Jej ceramiczne inscenizacje poruszają najczęściej tematy egzystencjalne, takie jak sens istnienia, lub istota międzyludzkich relacji)

Ben Patterson - USA/Niemcy (1934, pochodzący z Pittsburga w Stanach Zjednoczonych, z wykształcenia muzyk, współorganizator historycznego Festiwalu Fluxusu w Wiesbaden w 1962 roku, wieloletni uczestnik tego głośnego ruchu artystycznego, performer, wiele lat poświęcił popularyzacji sztuki jako manager kultury, od 1988 znów aktywny artystycznie)

Jan Steklík - Czechy, (1938, pochodzący z Usti w Czechach, współtwórca czeskiego ruchu informel, w swojej twórczości łączy zasady dzieła konceptualnego z właściwościami klasycznych technik artystycznych, bliski metodzie sztuki minimalnej równie często wykorzystuje w swoich pracach tworzywa przenikające ze współczesnej cywilizacji: plastik, celofan, metal)

Krzysztof Wałaszek - Polska, (1960, ukończył wrocławską ASP, posługuje się tradycyjnymi mediami takimi jak malarstwo, ceramika czy kolaż, które jednak są każdorazowo nośnikiem treści krytycznych skierowanych zawsze przeciwko konkretnemu złu, absurdom merkantylizacji i instytucjonalizacji życia społecznego, oraz nadużyciom cywilnych i religijnych instancji władzy)

Ján Macko - Słowacja, (1969, jego twórczość ma charakter krytyczny, w swoich komunikatach posługuje się głównie rzeźbą, najczęściej wykorzystuje motyw postaci ludzkiej, którą umieszcza w sytuacjach, o jakich sądzi iż mogły by spotkać każdego)

DG 307 - grupa muzyczna - Czechy, (legenda czeskiej muzyki undergroundowej).

BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej. Galeria Awangarda, ul. Wita Stwosza 32, Wrocław
Kontakt: www.bwa.wroc.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.