WYSTAWY
WARSZAWA - GALERIA NIZIO
Aleksandra Chaberek - Trepanacja / Oczyszczenie
09.09.2005 - 09.10.2005

09.09.2005 - 09.10.2005
We wrześniu zaprezentujemy wystawę malarstwa młodej artystki nie związanej z żadnym ze środowisk artystycznych - Aleksandry Chaberek. Na ekspozycję złożą się prace prezentowane w galerii, jak i poza nią (dziedziniec przed galerią). W galerii pokażemy płótna przedstawiające pełnowymiarowe portrety młodych ludzi. Posłużą one artystce do stworzenia instalacji, w których wykorzystane zostaną dodatkowe źródła światła. Prace te - niezwykle osobiste - Aleksandra Chaberek traktuje jako daleko idącą ingerencję w swoją prywatność, swoistą "trepanację", poddanie się oglądowi i ocenie odbiorców. Druga część ekspozycji umieszczona zostanie na dziedzińcu Inżynierskiej 3 (przed galerią). Stanie tam kontener o długości 12 m. W kontenerze zostanie pokazana praca Pokój oczyszczeń Aleksandry Chaberek, powstała w 2002 r. Ze względu na trudności ekspozycyjne bardzo niewiele instytucji zdecydowało się pokazać tę pracę w pełnym wymiarze. W Warszawie będziemy pierwsi. W 2003 r. praca została wyróżniona w konkursie "Obraz Roku", ale w Królikarni mogliśmy obejrzeć tylko jej niewielki fragment. W zeszłym roku obraz był prezentowany na festiwalu gwiazd w Międzyzdrojach. Obecnie (od 1 do 10 lipca 2005 r.) reprezentuje nasz kraj i inauguruje poznański festiwal Malta. Dzięki tej pracy autorka dostała nominację do Paszportu Polityki. Pokój oczyszczeń został wykonany węglem na papierze i pokryty warstwą wosku. Dominującą kolorystyką jest czerń i biel. Praca przedstawia postacie zgrupowane na dwóch płaszczyznach rozkładających się na dwie ściany ekspozycyjne - jedna długości 5 m., druga 2,5 m. Postaci zgrupowane na dłuższej ścianie są nosicielami uczuć bliskich naszej egzystencji: strachu i rozpaczy. Widz przechodzi wzdłuż ściany i przy blasku świecy ogląda z bliskiej odległości kolejne twarze. Przechodzi przez całą drogę emocjonalną zaproponowaną przez artystkę: od desperacji do ukojenia, tytułowego OCZYSZCZENIA, wyrażonego przez postacie na drugiej ścianie ekspozycji. Konieczność zbudowania dodatkowej przestrzeni dla ekspozycji Pokoju oczyszczeń poza galerią wynika z faktu, iż odbiór widzów musi odbywać się bez dostępu dziennego czy sztucznego światła. W kontenerze znajdzie się miejsce dla pomieszczenia dopasowanego do wymiarów pracy oraz dla korytarza, przygotowującego widza do odbioru Pokoju oczyszczeń. Na jego początku odwiedzający dostaną świece, by przy ich świetle wejść do wnętrza i oglądać pracę. Gruba warstwa wosku, jaką jest pokryta stwarza dodatkowe efekty optyczne.

Koncepcja wystawy opiera się na pokazaniu człowieka w kontekście duchowym, przełamaniu szarości codziennej egzystencji, która ulega w potocznym odbiorze banalizacji. Autorka chce się temu przeciwstawić. Bliska jest jej koncepcja egzystencjalistów, według której człowiek stwarza się sam, na tym polega jego egzystencja. Jest na tej drodze osamotniony. Proponowana wystawa stanowi podsumowanie dotychczasowych osiągnięć malarki. Pokazuje dwa bieguny naszego istnienia: człowieka czystego, bez śladu, jaki zostawia na nim kultura, środowisko, człowieka zdanego na walkę z przygniatającymi emocjami (Pokój oczyszczeń). Na drugim biegunie zobaczymy portrety i autoportrety próbujące bezlitośnie dotrzeć do samej istoty portretowanego, zrzucić wszystko, co oddziela od stanu naturalnego (cykl obrazów Trepanacja).

Biografia:

Ur. W 1972 r. Absolwentka Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych. Wystawiała (ekspozycje indywidualne) w miejscach typu: dawne zakłady Norblina "Drum & Painting" 1994, galeria PKiN 1998, Muza 2000, klub Między Nami 2001, festiwal gwiazd w Międzyzdrojach 2003, "Ja" galeria Karowa 2005, stary rynek Poznań 2005, stara rzeźnia Poznań 2005. W 2003 r. otrzymała nominację do Paszportu Polityki 2002 za "subtelność, powagę i czystość monumentalnej instalacji malarskiej "Pokój Oczyszczeń".

Nizio Gallery, ul. Inżynierska 3/4, 03 410 Warszawa
Kontakt: www.nizio.com.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.