WYSTAWY
KATOWICE - MUZEUM ŚLĄSKIE
Heinz Tobolla - dzieło
20.10.2005 - 10.01.2006

20.10.2005 - 10.01.2006
Ekspozycja przygotowana wspólnie przez Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Muzeum Górnego Śląska w Ratingen - Hösel, ma charakter retrospektywny. Przedstawia około 60 rzeźb - wybór najciekawszych prac artysty z półwiecza jego twórczości.

Heinz Tobolla urodził się w Zabrzu w 1925 roku, od 1953 roku mieszka w Akwizgranie (Północna Nadrenia-Westfalia - Niemcy). W swoich pracach artysta najczęściej przedstawia postać człowieka, jego relacje w czasie i przestrzeni. Wymowę każdego z dzieł Tobolla podkreśla poprzez precyzyjny dobór materiałów, których różnorodność jest charakterystyczna dla tego artysty. Wykorzystuje m.in. drewno, kamień, beton, szkło, metal, nierzadko łączy je ze sobą. Równie często akcentuje właściwości technologiczne używanych materiałów, np. optykę szkła, błysk wypolerowanego metalu. W każdej z prac pozostawia cząstkę samego siebie, odzwierciedla własne skomplikowane losy, dlatego też wielką rolę w ich odbiorze pełni tytuł.

Wystawa została przygotowana w 80. rocznicę urodzin Heinza Tobolli. Zobaczymy jedne z najciekawszych prac z ostatnich 50 lat twórczości tego artysty. Będą to rzeźby, jak również modele, które zostały wykorzystane do wykonania kompozycji przestrzennych w skali ponadnaturalnej, a także fotografie dużych obiektów plastycznych. Podczas wernisażu Heinz Tobolla przekaże na rzecz Muzeum Śląskiego jedno ze swoich dzieł zatytułowane "Ludzie rozmawiają ze sobą" (Menschen sprechen miteinander) z 1963-1965 roku, wykonane z brązu. Praca ta posłużyła artyście jako model do kompozycji rzeźbiarskiej o tym samym tytule. Zapoczątkowała również międzynarodowy sukces Tobolli. Inauguracja wystawy odbędzie się w Muzeum Śląskim w Katowicach, następnie ekspozycję obejrzą mieszkańcy kilku innych miast Polski. Pokaz zakończy się w Akwizgranie.

Wystawa prezentuje twórczość Heinza Tobolli, artysty urodzonego w Zabrzu w 1925 roku, związanego od 1953 roku z Akwizgranem. Heinz Tobolla za temat swej sztuki obrał ludzi i ich los. W swoich pracach ukazuje postać człowieka, jego relacje w czasie, przestrzeni. Wymowę każdego z dzieł, ich temat i przesłanie, podkreśla dobór wykorzystywanych materiałów tak, aby były jak najprostsze a zarazem szlachetne. W każdej z prac artysta, pozostawia cząstkę samego siebie, odzwierciedla własne skomplikowane losy i dzieje. Dlatego też wielką rolę w ich odbiorze pełni tytuł. Heinz Tobolla chętnie wykorzystuje drewno (dąb, wiśnia), kamień (bazalt, granit, lawa wulkaniczna), beton, gips, szkło, metal (brąz, stal, cynk, ołów) i filc. Tworzywa te bardzo często łączy w różnorakie zestawienia, pamiętając jednocześnie, aby efekt końcowy nie był rezultatem przesadnego bogactwa użytych materiałów i technik, lecz aby był jak najprostszy. Dlatego też operując np. drewnem, kamieniem, betonem, szkłem, brązem, akcentuje ich właściwości technologiczne. Tym samym integralnym elementem jego kompozycji stają się właściwości metalu - błysk wypolerowanej płaszczyzny lub jej patyna, naturalna bądź wypolerowana struktura kamienia, czy też własności optyczne szkła. Elementy te wskazują na jeszcze jeden aspekt tej twórczości. Każde z dzieł Tobolli - bez względu na przeznaczenie - jest trwałe. Artysta nie kieruje się zasadami performance czy happeningu czyli sztuki akcji, jednorazowej i celowo skazanej na przemijanie, jego prace to sztuka w klasycznym tego słowa rozumieniu. Tobolla tworząc dzieła o charakterze monumentalnym np. rzeźby zdobiące publiczne place i parki lub kościelne wnętrza nie zapomina o ich ścisłym powiązaniu z dziejami materiału z którego powstały i historią obiektu, dla którego są przeznaczone. Pamięta również o otaczającej je przestrzeni, żyjących w niej na co dzień ludziach oraz środowisku naturalnym. Przykładem takich prac są fontanny, w których dobór zastosowanych środków podporządkowany jest wodzie, a samo dzieło artysty to element wtórny, podporządkowany naturze. Na wystawie zobaczymy 60 rzeźb wykonanych z całej gamy różnorodnych materiałów. Prace pochodzą z kolekcji artysty, powstawały w latach 1950-2005. Ekspozycja jest organizowana w 80. rocznicę urodzin artysty we współpracy z Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen - Hösel. (Andrzej Holeczko-Kiehl)



Muzeum Śląskie, 40-005 Katowice, al. Wojciecha Korfantego 3



Kontakt: www.muzeumslaskie.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.