WYSTAWY
WARSZAWA - GREEN GALLERY
Naga - fotografie Jacka Jędrzejczaka
10.11.2005 - 04.12.2005

10.11.2005 - 04.12.2005
Od zawsze odkąd istnieje fotografia, istnieli również fotografowie, którzy cały swój talent i artyzm poświęcali szczególnemu jej rodzajowi, jakim jest fotografia aktu. Sięgając po ten temat, z pewnością kierowali się poczuciem, że dotykają tematu tabu, ze zrozumiałych względów budzącego nie tylko różne komentarze i reakcje oglądających, ale zwykłą, erotyczną ciekawość. Często w pogoni za sensacją zapominamy, że pośrodku, między fotografem a odbiorcą jest po prostu naga kobieta, traktowana najczęściej przez obie strony jak przedmiot pożądania, nie zaś jak podmiot poznawania. Fotografia aktu to nie tylko fotografia ciała - to przede wszystkim fotografia duszy, w tym niezwykłym cielesnym obnażeniu. Do takiego właśnie przesłania nawiązuje cykl zdjęć "Naga", stworzony przez znakomitego fotografa, Jacka Jędrzejczaka "Konrada". Na projekt "Naga" składa się kilkadziesiąt zdjęć zamkniętych w cztery spójne rozdziały. Mamy więc: Wodę, Powietrze Ogień i Ziemię. Sama zaś treść to kobieta i owe żywioły, kobieta w tych żywiołach, kobieta realizująca się przez te żywioły i wreszcie kobieta utożsamiająca się z tymi żywiołami. Właśnie to znajdziemy na fotografiach Jacka Jędrzejczaka, zmuszających każdego odbiorcę do innego spojrzenia na nagość. Dzięki takiemu spojrzeniu widzimy nagość, której nie ma, nagość, która jest nagim wnętrzem, a nie tylko zewnętrzną powłoką pozbawioną... "majtek".

Projekt "Naga" powstał przede wszystkim z myślą wydania albumu fotograficznym o wysokich walorach artystycznych. Złożył się na tę publikację wybór kilkudziesięciu czarno-białych i kolorowych zdjęć z tysięcy wykonanych przez Jacka Jędrzejczaka "Konrada" w okresie ostatnich lat. Rytm tej fotograficznej opowieści wyznaczają wspomniane wcześniej cztery żywioły. Znakomitym komentarzem do zdjęć są teksty wybitnego psychologa, Jacka Sanatorskiego, zaś całość zamknie w projekcie graficznym klasy samej w sobie - prof. Lech Majewski.

Jacek Jędrzejczak "Konrad" - członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Urodził się w Warszawie, gdzie mieszka i pracuje. Choć pierwszy aparat otrzymał już w wieku 9 lat, to na poważnie fotografią zajął się dopiero w wieku dojrzałym, kiedy zdobyte wykształcenie i wykonywane zawody pozwoliły mu na bardziej świadome ukierunkowanie swoich fotograficznych zainteresowań. Uprawia fotografię artystyczną. Niewątpliwie najbardziej interesują go portrety, szczególnie zaś uchwycenie dzięki nim emocji, które znacznie więcej mogą powiedzieć o wnętrzu człowieka. Za najtrudniejsze uważa połączenie portretu z aktem, którego istotą jest według niego zespolenie piękna z mapą wewnętrznych przeżyć. To największe wyzwanie autora. Poszukuje i eksperymentuje w różnych dziedzinach. Za trzeci nurt swoich fotograficznych zainteresowań, po portrecie i akcie, uważa te związane z przemijaniem, z upływem czasu. Za pomocą fotograficznej alegorii, w sposób bardzo intymny stara się zgłębiać te zagadnienia. Autor terminu "psychofotografia" oraz teorii, której jednym z podstawowych elementów jest maksymalna integracja emocjonalna modela z fotografującym - współtwórców projektu artystycznego (teorią tą posługuje się od 1995 roku). W zależności od tematu używa zarówno sprzętu analogowego - aparaty średnio- i wielkoformatowe, jak i profesjonalnych lustrzanek cyfrowych. W swojej pracy od wielu lat wykorzystuje komputer oraz większość programów graficznych, ograniczając się jednak - z niewielkimi wyjątkami - do podstawowych, niezbędnych czynności. Fotografie Jacka Jędrzejczaka "Konrada" publikowane były w niemieckim Color Foto, we francuskim Photo i Réponses Photo oraz w angielskim Practical Photography. Autor współpracuje z wydawnictwami albumowymi ze Szwajcarii, z Wielkiej Brytanii i Polski. Za swoje fotografie otrzymał nagrody i wyróżnienia w konkursach krajowych i zagranicznych. Ma za sobą spory dorobek wystawowy zarówno w Polsce, jak i w Anglii, Argentynie, Hiszpanii czy Luksemburgu. Ostatni wielki sukces to zwycięstwo w prestiżowym konkursie, a zarazem udział w wystawie IOI 2004, Waterloo Gallery oraz Piccadilly w Londynie.

Green Gallery, ul. Krzywe Koło 2/4 Warszawa
Kontakt: www.greengallery.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.