WYSTAWY
WARSZAWA - GALERIA NIZIO
De-Faced
25.11.2005 - 11.12.2005

25.11.2005 - 11.12.2005
Pokażemy dwa najnowsze cykle prac Jasona Gallachera: "52" i "Reconstructive Portraits", oscylujące na granicy malarstwa, fotografii cyfrowej i poligrafii. W obu cyklach zasadą nadrzędną jest dekonstrukcja rzeczywistej materii prowadząca do uzyskania nowej jakości. Oczywiste piętno tworzącego nie przeszkadza w odwołaniu się widza do znanej materii: twarzy czy karty do gry. W "Reconstructive Portaits" Jasona Gallachera warstwy emulsji Polaroid są dekonstruowane i manipulowane, aby stworzyć nowy autoportret. Każdy obraz zaczyna się i kończy jako portret, będąc intensywnie przetworzonym. Emulsja stanowi paletę lub powierzchnię manipulacji. Charakter każdego dzieła tworzy się w brutalnym procesie wytrawiania, celem osiągnięcia pożądanej barwy, faktury lub wrażenia głębi. Artysta odkrywa każdy portret zdzierając delikatne warstwy emulsji, odsłaniając je aż ukaże się kompozycja twarzy.

"52" to cykl fotografii pomyślany jako talia kart. Podobnie jak w cyklu "Reconstructive Portraits", przedmiot został przetransponowany, jego oryginalna właściwość ukryta. Numery kart oraz kolory (karo, trefl, pik, kier) z jednej strony identyfikują każdą pracę jako byt indywidualny, z drugiej strony przypisują jej określone miejsce w cyklu tworzącym spójną całość. Tak pomyślana seria stwarza możliwość łączenia prac w pary lub grupy charakterystyczne dla danych gier karcianych. W swoich pracach Gallacher łączy malarstwo, fotografię cyfrową i poligrafię. W ostatnich latach otrzymał liczne nagrody. Jego prace były wielokrotnie publikowane i wystawiane w USA i w Europie.

Gallacher urodził się w Nowym Jorku w 1977. Wychowywał się na Florydzie, gdzie w wieku kilkunastu lat rozpoczął eksperymenty z fotografią w małej ciemni w rodzinnym garażu. W 2000 roku ukończył School of Visual Arts na Wydziale Fotografii. Obecnie zajmuje się eksperymentalną fotografią artystyczną oraz fotografią komercyjną w Nowym Jorku.

Nizio Gallery, ul. Inżynierska 3/4, 03 410 Warszawa
Kontakt: www.nizio.com.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.