WYSTAWY
WARSZAWA - GALERIA ART
Darek Pala - Na plażach Sanibel
05.12.2005 - 10.12.2005

05.12.2005 - 10.12.2005
Galeria ART zaprasza na wystawę malarstwa Darka Pali pod tytułem "Na plażach Sanibel". Podczas wernisażu zaprezentujemy Państwu po raz pierwszy nasze nowe wydawnictwo: 240 stronicowy album, który jest opowieścią o obrazach Darka Pali, o jego życiu i o tych z nas, których jego obrazy zachwyciły. Tego samego wieczoru zaprezentujemy Państwu obraz Darka Pali "Wakacje na Helu". Wolą artysty jest, aby dochód uzyskany ze sprzedaży tego obrazu został przekazany Instytutowi Wspomagania Rozwoju Dziecka - chce on w ten sposób pomóc dzieciom cierpiącym na autyzm.

240 stronicowy album "Darek Pala. Malarstwo" to pierwsza w historii galerii tak obszerna monografia współpracującego z nią malarza. Zawiera reprodukcje ponad 300 obrazów namalowanych przez artystę od połowy lat osiemdziesiątych, kiedy był uczniem częstochowskiego Liceum Plastycznego, do ostatnich prac z roku 2005 wykonanych w pracowni na Florydzie. W książce znajdziemy także esej otwierający Wojciecha Tuleyi, krytyczny tekst o twórczości malarza napisany przez Bogusława Deptułę i drobiazgowe kalendarium życia i twórczości artysty. Malarstwo Darka Pali autorzy katalogu podzielili na siedem rozdziałów/gatunków:
  1. Obrazki z życia czyli sceny rodzajowe, kwiarnie, bary, kąpiele
  2. Wazony, gatunek wyprowadzony przez Darka z martwej natury, któremu nadał samodzielność
  3. Portrety, uproszczone, dekoracyjne wizerunki głów ukazanych najczęściej z profilu
  4. Drewno, mało znane w Polsce malarskie kompozycje na podłożu z drewnianych listewek
  5. Martwa natura, z owocami egzotycznymi, symbolem marzeń o egzotycznej przygodzie
  6. Akwaria, czyli realizacja marzeń o tropiku, wodne miniatury malowane już na Florydzie pod wpływem fascynacji fauną i florą morską.
  7. Ręczniki, ciąg dalszy snu o tropikach. Kompozycje plażowe, "rzuty z góry" na opalających się na wielobarwnych ręcznikach.
Książkę zamyka rodzaj osobistego kalendarium. Nie jest ono bowiem zapisem wyłącznie faktograficznym. Znajdziemy w nim wypowiedzi i wspomnienia Darka z różnych okresów życia, fotografie z czasów szkolnych i okresu "warszawskiego boomu na Palę" z lat 90., opisy kolejnych wystaw i znajomości z kolekcjonerami. Kalendarium zapoznaje nas z kolejnym mieszkaniami Darka, jego ulubionym restauracjami, przyjaciółmi, dziewczynami. Dowiadujemy się kiedy Darek poznał przyszłą żonę i w którym roku po raz pierwszy pokazał swoje prace na targach St'Art w Strassburgu. Książka "Darek Pala. Malarstwo" łączy cechy dzieła krytycznego z pełną emocji opowieścią o życiu i twórczości najmodniejszego malarza warszawskich lat 90., którego sztuka jest najlepszym dokumentem stylu i gustu początku polskiego kapitalizmu.

Galeria Art OW ZPAP, ul. Krakowskie Przedmieście 17, Warszawa
Kontakt: www.galeriaart.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.