WYSTAWY
TORUŃ - GALERIA PINXIT
Antoni Fałat - malarstwo
03.04.2004 - 30.04.2004

03.04.2004 - 30.04.2004
Galeria Sztuki Nowoczesnej PINXIT w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa prof. Antoniego Fałata, rektora Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, wybitnego przedstawiciela polskiej nowej figuracji, laureata wielu prestiżowych nagród, artysty ceninego przez krytyków i miłośników sztuki za stworzenie indywidualnej, niepowtarzalnej estetyki oraz przedstawianie w niej osobistej wizji człowieka żyjącego w świecie syboli, metafor i znaków.

"... Antoni Fałat wszedł do polskiej sztuki malarskiej blisko 30 lat temu. Malarstwo jego ukazuje silnie zindywidualizowane cechy, pozwalające rozpoznać je bez odnoszenia się do podpisu. Maluje postacie ludzkie w układach jedno- i wielofiguralnych, upozowane jak do atelierowego czy pamiątkowego zdjęcia. Z tym wiąże się tu fakt, że gest, jeśli się pojawia, jest maksymalnie oszczędny, jakby umowny czy symboliczny. Fałat stosuje szerokie płaszczyzny barwne, kontrastując je niekiedy z drobno potraktowanym detalem, modeluje twardo w sposób daleki od iluzyjności. Niemal zawsze obecny na płótnach człowiek przedstawiany jest na ogół dziwnie nieorganicznie, jego ciało ma strukturę i fakturę tę samą jak strój czy rekwizyt. Jakby dzielił ciało z przedmiotami. Twarze ludzkie znakomicie charakteryzowane niewieloma kreskami czy plamami, mają indywidualność, ale to nie psychologia interesuje artystę. Tłum postaci podzielony pomiędzy portretowe kompozycje Fałata zdaje się odgrywać swego rodzaju misterium. Ci ludzie się komuś ukazują, ich spojrzenia przyzywają jakiegoś generalnego świadka, partnera tej gry czy sędziego. To z drugiej strony ma nadejść dopełnienie czy rozstrzygnięcie sensu. To na zewnątrz obrazu spełnia się ta przyczyna czy okazja, szczególna i uroczysta, która uzasadnia te układy niespontaniczne, na wskroś konwencjonalne. W świecie Fałata ludzie przyjmują potulne pozowanie - dziecko, grupa rodzinna, para zakochanych, polscy patrioci - ale to tylko część gry o wymiarze znacznie większym, w którym sens ma się dopiero objawić, którego wypatrują gdzieś przed sobą. Z czasem artysta rezygnując z ogólnej kondycji człowieka, zwraca się ku stytuacjom określonym, przynależnym do szczególnego momentu. W miejsce rekwizytów zdemodowanych wchodzą rekwizyty historyczne. Miejsce tego co ogólne zajmuje historyczny los. Powstają obrazy łączone w cykle o znaczeniu sugerowanym tytułami. Te silnie metaforyczne tytuły dopełniają ich znaczenie, bowiem przy znajomości tych haseł słownych kierują naszą myśl w odpowiednią stronę. Zaczynamy pojmować rodzaj bezradnej wzniosłości, odczuwać ciężar polskiego losu. Niewątpliwy jest tu związek z ówczesnymi odczuciami powszechnymi i bez ich precyzowania można powiedzieć, że chodzi tu o ciężar bycia Polakiem, o zawody, niepokoje i niejasno kiełkujące nadzieje. W latach dziewięćdziesiatych odnajdujemy nadal wiele innych zasadniczych cech malarstwa Fałata: jego znakomitą wymowną skrótowość, upodobanie do dużej plamy i do kontrastowania jej z drobnym detalem, wąską gamę barw przygaszonych, a także sporą skłonność do powoływania symboli..."
fragmenty artykułu "Przed objawieniem sensu" Janusza Jaremowicza "Literatura" nr 10(147)97.

Antoni Fałat - urodzony 20 grudnia 1942 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem u prof. Aleksandra Kobzdeja uzyskał w 1969 roku. Założyciel grupy artystycznej "AUT" (1969), a następnie inicjator ruchu artystycznego "O poprawę". W 1992 roku otworzył Europejską Akademię Sztuk w Warszawie. W latach 1992 - 1996 był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie RP. W 1997 roku otrzymał "Medal Komisji Edukacji Narodowej" za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Wystawy w kraju i za granicą. 34 wystawy indywidualne, 90 wystaw zbiorowych. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę użytkową i tkaninę artystyczną.

Kontakt: www.pinxit.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.