WYSTAWY
OROŃSKO - CENTRUM RZEŹBY POLSKIEJ
Jan de Weryha-Wysoczański - Objawienia w drewnie
21.01.2006 - 02.04.2006

21.01.2006 - 02.04.2006
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy: Jana de Weryhy-Wysoczańskiego, Objawienia w drewnie - Orońsko 2006, który zainauguruje sezon wystawienniczy 2006 w naszej instytucji. Otwarcie wystawy w sobotę, 21 stycznia br., o godz. 14.00 w Muzeum Rzeźby Współczesnej.

"Moje artystyczne przemyślenia w ostatnich latach koncentrują się na procesach zgłębiania drewna jako materiału, zrozumienia jego struktury oraz prób pojęcia jego istoty, przez co zostaje osiągnięty tzw. stan najwyższy, polegający na celebrowaniu archaiczności drewna. Wszystko zaczyna się od postawienia sobie pytania, jakie środki obróbki technicznej materiału i w jakiej mierze stoją do dyspozycji artysty. Po przeprowadzonej analizie staje się jasne, w jakim stopniu użyte narzędzia pozostawiają po sobie ślady w strukturze drewna. Materiał zmienia się w pewnym sensie na skutek określonego procesu oddziaływania z zewnątrz. Inna wersja tego scenariusza nie jest tutaj możliwa. Zaczynam intuicyjnie zastanawiać się nad możliwością ingerencji w drewno w takiej mierze, by nie utraciło ono własnej tożsamości. Funkcjonuje to w praktyce poprzez wprowadzanie surowych reguł, jakie musi wypertraktować artysta w swej empirycznej dyspucie podejmowanej z naturą. Pojawiają się wówczas określone rytmy, z drugiej jednak strony pewna monotonia". (Jan de Weryha-Wysoczański, o swojej pracy)

"Twórczość Jana de Weryhy-Wysoczańskiego pojawia się po wielu latach nieobecności, ponownie w kręgu Polskiej kultury sztuk pięknych i inspiruje szereg refleksji o charakterze osobistym, a przede wszystkim artystyczno/estetycznym. (...)". (wstęp do katalogu: Epifanie natury w późno nowoczesnym świecie, autor tekstu: Jan St. Wojciechowski)

[...] Weryha używa drewna zgodnie z jego właściwościami. Tnie na szczapy, łuski, plastry. Z setek czy tysięcy elementów buduje kopce, drogi, kręgi. Z plastrów ustawia kolumnę, z gałązek układa trójkąt. Z fragmentów kory układa stożek, usypuje kopiec, buduje nowe drzewo. Tworzy figury, które nie występują w naturze (drewniany kubik), a jednak nie gwałci jej zasad i naturalnego porządku. Chce zrozumieć strukturę drewna; interesuje go stopień możliwości ingerencji w drewno w takiej mierze, by nie utraciło ono poprzez to niczego ze swej tożsamości. To chyba jedyna czysta abstrakcja geometryczna, o której nie można powiedzieć, że jest zimna. Minimalizm z duszą. [...] ( Art & Business 7-8/2005, Monika Branicka, wyjątki z artykułu pt. Dusza drewna)

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, ul. Topolowa 1
Kontakt: www.rzezba-oronsko.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.