WYSTAWY
WROCŁAW - GALERIA BWA AWANGARDA
Shadows of Humor - Przykra sprawa, czeska wystawa
07.04.2006 - 28.05.2006

07.04.2006 - 28.05.2006
David Černý / Radovan Cerevka / Anetta Mona Chisa / Guma Guar / Marie Hladíková / Lenka Klodová / Krištof Kintera / Jana Kalinová / Kamera Skura i KUNST FU / František Kowolowskí / Kamera Skura i KUNST FU / Jan Kotík / Petr Lysáček / Michal Pěchouček / Rafani / Kamera Skura i KUNST FU / Kateřina Šedá / Matej Smetana / Lucie Tkáčová / Ivan Vosecký / Martin Zet ...i wielu innych. Przez dwa miesiące we wrocławskiej galerii awangarda oglądać będzie można najobszerniejszy jak dotąd w Polsce pokaz sztuki z Czech i Słowacji, obejmujący swoim zasięgiem niemal dwa pokolenia twórców, którzy zaistnieli w obu krajach od momentu aksamitnej rewolucji. Pomysł na tą wystawę różni się od drobiazgowej uczoności diagnoz historii sztuki, pokazując młodą czeską i słowacką scenę w subiektywnej, nieco towarzyskiej perspektywie i dając wgląd w dynamikę jej funkcjonowania od wewnątrz. Kuratorem prezentacji jest William Hollister, jeden z redaktorów międzynarodowego pisma o sztuce UMELEC. Magazyn ukazujący się od ponad 10 lat nakładem DIVUSA stanowi jeden z punktów spotkań młodego pokolenia artystów praskich, których pozycje estetyczne i światopoglądowe ukształtowały się w kontekście społecznych przemian ostatnich piętnastu lat, a którzy wywodząc się z niewielkiej praskiej sceny zapewnili sobie już dostęp do galerii w całej Europie.

Reprezentując swoisty dla tej sztuki kosmopolityzm i otwartość wystawa skonstruowana została wokół dwóch fundamentalnie odmiennych sposobów budowania przez artystów relacji ze światem pozaartystycznym. Jeden z nich to radykalny wizualny krytycyzm o zdecydowanym, politycznym obliczu, reprezentowany przez artystów takich jak: Ivan Vosecky, Jan Kotik, Guma Guar, PodeBal, Rafani czy Radovan Cerevka. Drugi, reprezentowany przez twórców tej klasy co Jiri Černicky , Katarina Seda, Michal Pechuček, czy Lenka Klodowa stanowi przeciwny biegun, dla którego charakterystyczna jest obserwacja intymnych zjawisk i prywatnych rytuałów budowanych często na motywach autobiograficznych. Pomiędzy tymi pozycjami odnaleźć można cały wachlarz przenikliwych i formalnie błyskotliwych wypowiedzi komentujących nie tylko środkowoeuropejską rzeczywistość, ale również sięgających po sferę uniwersalnych ludzkich wartości i związanych z nimi obrazów (Jana Kalinowa, Marie Hladicova).

Wystawa odzwierciedla zdecentralizowaną sytuację współczesnej sztuki Czech i oderwanie się artystów od tego co było do niedawna określane mianem ?pragocentryzmu? środowiska ?insiders? (twórców których łączy m.in. wspólne pokoleniowe doświadczenie funkcjonowania w postkomunistycznych realiach transformacji). Inne ośrodki i ich specyfikę reprezentują m.in. artyści pozostający w orbicie Dumu Umeni w Brnie i Ostrawy (środowiska, które swoją pozycję potwierdziło ostatnio nie tylko poprzez udział w najważniejszych wystawach krajowych ale również przez pokaz sztuki z północnych Moraw na Biennale w Wenecji)

BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej, Galeria Awangarda ul. Wita Stwosza 32 Wrocław
Kontakt: www.bwa.wroc.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.