WYSTAWY
WARSZAWA - KRÓLIKARNIA
Fryzjer w trumnie
06.07.2006 - 17.09.2006

06.07.2006 - 17.09.2006
"Wszystkich, którzy znali Antoine'a łączył rodzaj pewnego zdziwienia, a nawet olśnienia, bo nieustannie tworzył wokół siebie coś niezwykłego i niecodziennego. Niekiedy były to działania spektakularne, czasami kontrowersyjne, ale i urzekające. Właściwy wizerunek naszego wybitnego rodaka skrył się w gąszczu plotek, domysłów i anegdot dotyczących najczęściej jego bajecznej fortuny i rozlicznych ekstrawagancji. Sensację wzbudzały poglądy mistrza na temat śmierci, a zwyczaj spania w szklanym łożu w kształcie trumny przeszedł do legendy. Wścibskim dziennikarzom, którzy wylali na ten temat morze atramentu, tłumaczył, że szkło izoluje przed szkodliwym promieniowaniem elektrycznym i pozwala mu się zrelaksować po ciężkiej pracy"*

Antoine - właściwie Antoni Cierplikowski (1884-1976), urodzony w Sieradzu. Światowej sławy mistrz nożyczek, przez swoich uczniów zwany "papą", w kręgach paryskiej socjety - "księciem sztuki fryzjerskiej". Czesał królowe i prezydentowe, słynne aktorki od Sary Bernhardt po Brigitte Bardot i gwiazdy Hollywood. Projektant kostiumów i fryzur teatralnych. Wynalazca farby i lakieru do włosów. Współtwórca sukcesu Coco Chanel w lansowaniu typu chłopczycy. To on pierwszy obciął kobiece włosy na krótko. Właściciel salonów fryzjerskich na całym świecie, od Paryża, przez Londyn i Mediolan po Nowy Jork.

"...jego słynny salon przy rue Cambon nr 5 [...] przyczółek wszystkiego, co nowe w kwestii damskiej fryzury. Ściany pokryte obrazami twórców, którym wróżono dopiero wielką karierę: Modigliani, Picasso... Pierwsze suszarki elektryczne, klientki spowite w błękitne szaty w stylu chińskim. Prawdziwy fryzjerski Olimp. Tam śmiało przekraczano reguły, konwencje i ciasne przyzwyczajenia dotyczące nie tylko damskich głów, ale i zachowań".*

Przyjaciel wielu artystów, w tym Xawerego Dunikowskiego, z którym poznali się w 1916 roku w Paryżu i tam, ponad 50 lat później, spotkali po raz ostatni. Mecenas sztuki, kolekcjoner, esteta. Próbował swoich sił w rzeźbie i malarstwie. Eksperymentator i ekscentryk.

Na wystawie pokazane zostaną dzieła sztuki, które w drugiej połowie lat 60. Cierplikowski podarował Muzeum Narodowemu w Warszawie z przeznaczeniem do Muzeum Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Rzeźby i obrazy Dunikowskiego, Sary Lipskiej, która kilkakrotnie portretowała Cierplikowskiego, Olgi Boznańskie, Keesa van Dongena. Oryginalne projekty i fotografie fryzur, kostiumów teatralnych i filmowych. Stroje i biżuteria Antoine'a własnego pomysłu oraz zdjęcia modernistycznych wnętrz jego apartamentu w Paryżu, którego był współprojektantem.

Kuratorki wystawy: Joanna Torchała, Ewa Ziembińska

Obiekty pochodzą ze zbiorów Królikarni, Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Okręgowego Muzeum w Sieradzu, Muzeum Teatralnego w Warszawie i prywatnego archiwum Janusza Szymańskiego. Wystawa zorganizowana we współpracy z Instytutem Sztuki PAN.

* cytaty pochodzą z artykułu autorstwa pani Anny Agnieszki Szablowskiej z Instytutu Sztuki PAN "Antoni Cierplikowski. Król Fryzjerów - fryzjer królów", który ukaże się w katalogu towarzyszącym wystawie.

Królikarnia, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, ul. Puławska 113a, 02-707 Warszawa
Kontakt: www.krolikarnia.mnw.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.