WYSTAWY
WARSZAWA - GALERIA ART NEW MEDIA
Wojciech Cieśniewski - Święci potępieni
15.09.2006 - 04.10.2006

15.09.2006 - 04.10.2006
Według recenzji Jarosława Modzelewskiego największy wpływ na artystyczny światopogląd Cieśniewskiego ma doznawanie natury, szczególnie tej z obszaru śródziemnomorskiego, tradycja wielkich mistrzów malarstwa europejskiego oraz wpływ sztuki i osobowości profesora Rajmunda Ziemskiego. Najnowsze prace to obrazy figuratywne, których inspiracja była zaczerpnięta ze sztuki wielkich mistrzów: Caravaggia, El Greca, Tintoretta.

Wojciech Cieśniewski urodził się w 1958 roku. W 1984 roku uzyskał dyplom magistra matematyki. W latach 1983 - 1988 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. Dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. Ziemskiego wraz z aneksem z malarstwa ściennego pod kierunkiem Edwarda Tarkowskiego uzyskał w 1988 roku. Od 2003 roku prowadził pracownię rysunku. Od 2005 roku pełni funkcję Prodziekana Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP.

[...] Jego obrazy budowane są formami pochodzącymi z obserwacji i przeżywania form natury, dalekimi jednak od realistycznej wierności. Są to kształty poddawane przez intuicję artysty uogólnieniu, upraszczane, dążące do oczywistości znaku, ale nie tracące zarazem niepokojącej, organicznej wieloznaczności. Cieśniewski rozwiązuje tę sprzeczność stosując bardzo bogate środki malarskie. Materia farby wynika czasem z wielokrotnych przemalowań przypominających czasem poszukiwania kapistowskie, bywa też kładziona spontanicznie, utrwalając ekspresyjny gest pędzla. Kolor działa silną, nasyconą, rozległą plamą, ale też wynika z gęstych, znoszących się warstw. Zestawienia kolorów są nierzadko ryzykowne, szukające zaskakujących zderzeń: zielenie z granatowymi fioletami, biel z zielenią, granatem, oranże i gorące brązy z czernią, bielą. Budowane z tych wszystkich działań koła, łuki, owale, rogi, drabiny wciągające wyobraźnię, sugerują znajome z natury formy i zarazem uciekają, tak jakby przesłanie obrazu było poprzedzone ostrzeżeniem: uwaga - to nie obraz natury, to obraz niczym sama natura.

Jarosław Modzelewski (fragment tekstu z katalogu towarzyszącemu wystawie)

Galeria Art NEW media ul. Krakowskie Przedmieście 41, 00-071 Warszawa
Kontakt: www.artnewmedia.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.