WYSTAWY
KATOWICE - GALERIA SEKTOR I
Forma jest pustką - pustka jest formą
20.10.2006 - 20.11.2006

20.10.2006 - 20.11.2006
Projekt wystawy, jakkolwiek odwołuje się do problematyki związanej z kulturą Dalekiego Wschodu, ma w swoim założeniu stanowić próbę przybliżenia i powiązania istotnych motywów cywilizacyjnych. W rezultacie autorom zależy na próbie ich artykulacji i nawiązania wzajemnej komunikacji. Do udziału w jego realizacji wystawienniczej zostali zgłoszeni artyści reprezentujący różne sposoby myślenia wizualnego, rozmaite media i cechujący się znaczącym dorobkiem artystycznym. Spora ich część - np. Mirosław Bałka, Dominik Lejman czy Stanisław Dróżdż - niejednokrotnie reprezentowała Polskę na wielkich imprezach świata wystawienniczego, w tym na wielu pokazach typu biennale - w Wenecji czy Sao Paulo. Artyści ci są stale obecni także w polskim obiegu artystycznym, o czym zaświadcza m.in. ich aktywność w życiu kulturalnym. Więcej szczegółowych informacji i wiadomości o uczestnikach projektu znaleźć można w literaturze fachowej, a także w Internecie.

Wystawa - w tytule odwołująca się do słynnej Sutry Serca - jest próbą zmierzenia się z zagadnieniem formy i pustki. Wedle nauki Buddy są one nieoddzielne, co oznacza, iż wszelka rzecz (forma), którą bierzemy za istniejącą i trwałą, jest ostatecznie pozbawiona swej istoty, a więc jest pusta czyli opróżniona z wszelkiego bytu. Nauki o pustce nie prowadzą jednak do nihilizmu: rzeczy, co prawda, nie istnieją, ale się przejawiają. Rzeczywistość bardziej przypomina rzekę niż zbiór rzeczy. Iluzja ich trwałości i realności wynika z faktu, iż nieoświecony umysł postrzega świat poprzez pojęcia, które niejako zamrażają wiecznie zmieniającą się rzeczywistość, narzucając jej sztywne ramy, określone formy. Wszelka forma jest więc tylko projekcją, która oczywiście również jest pusta. Z drugiej strony istotnym kontekstem projektu jest proces materializacji idei w kulturze judeochrześcijańskiej, gdzie zwykło się metaforycznie obrazować je w formie bytów i treści wyłaniających się z boskiego "tchnienia". Egzemplifikuje to słynna biblijna fraza "a słowo stało się ciałem...", którą przyjęło się uważać za uniwersalne credo i przesłanie kultury Zachodniej.

Projekt wystawienniczy ma postulatywnie realizować myśl, że "wszystkie rzeczy złożone są jak światło, znikający obraz, migotanie lampy oliwnej, złudzenie, kropla wody, marzenie senne i blask błyskawicy" (Sutra Diamentowa), a jednocześnie być próbą nawiązania dialogu zachodniego dyskursu i jego eschatologicznych kontekstów z koncepcjami buddyzmu.

Artyści: Mirosław Bałka, Sławomir Brzoska, Stanisław Dróżdż, Paweł Dutkiewicz, Koji Kamoji, Wojciech Kubiak, Piotr Kurka, Konrad Kuzyszyn, Dominik Lejman, Leszek Lewandowski, Paweł Prusaczyk, Anna Sielska

Górnośląskie Centrum Kultury, pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice
Kontakt: www.gck.org.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.