WYSTAWY
WARSZAWA - GALERIA SENATORSKA
Grzegorz Wnęk - 25 obrazów
07.11.2006 - 28.11.2006

07.11.2006 - 28.11.2006
Młody, krakowski artysta Grzegorz Wnęk jest tegorocznym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejne cykle malarza prezentują różne odcienie współczesnej wersji figuracji. We wcześniejszych pracach skupienie na sylwetce ludzkiej nadawało obrazom codzienności wymiar egzystencjalny. Realizm Wnęka w swym chłodzie i brutalności nawiązywał świadomie do poetyki specyficznej wersji socrealizmu. Potem od pokazywania ludzi przeszedł do monumentalnych wizerunków maszyn: Powiększalniki, Śmigła, Akceleratory. Na reprezentacyjnych portretach. Nawiązujący do malarskiej rzeczowości szkoły hiszpańskiej "Rycerze" stoją gdzieś na granicy człowieka i maszyny. Romantyczne cyborgi. Zimny metal spotyka się z bezlitosnym spojrzeniem malarza. Tym wzrokiem patrzy artysta także na architekturę. Ulegający stałej destrukcji ślad człowieka na ziemi. Zapraszamy Państwa serdecznie do zapoznania się z tymi obrazami, które kontynuują wielką, heroiczną tradycję realistycznego malarstwa.

Grzegorz Wnęk urodził się 1974 roku we Frysztaku. W latach 1994-1999 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1997 - 1998 brał udział w "Face to Face", programie sponsorowanym przez Radę Europy, czego częścią był pobyt artystyczny w Czerniowcach na Ukrainie. W 1999 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. Od 2000 roku współtworzył Stowarzyszenie Młodych Artystów "Kontrapost", z którą to grupą uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, m.in. w krakowskiej galerii Krypta u Pijarów czy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. W 2001 zrealizował program artystyczny pt. "Codzienność" w Kunstlerhaus w Cuxhaven (Niemcy).W 2003 wziął udział w sympozjum "Sztuka zaangażowana szansa czy mit" w Paradyżu. W 2004 pracą malarską pt.: "Teatr ludzki - realistyczne przeżywanie świata" obronił doktorat z zakresu malarstwa na krakowskiej ASP. Wykłada na macierzystej uczelni. Mieszka i pracuje w Krakowie.

"Na wystawie znalazły się moje nowe cykle malarskie: "Rycerze hiszpańscy", "Jeźdźcy", "Budynki" oraz "Maszyny". Inspiracją dla "Rycerzy hiszpańskich" i "Jeźdźców" jest malarstwo hiszpańskie. Moje zainteresowania sztuką Półwyspu Iberyjskiego zaczęły się kilkanaście lat temu, kiedy podziwiałem po raz pierwszy dzieła Velazqueza we Wiedniu. Ciekawią mnie również współczesne osiągnięcia malarstwa hiszpańskiego, zwłaszcza dokonania grupy El Paso. "Błędny rycerz" nawiązuje do hiszpańskiego motywu Don Kichota, symbolu marzyciela, romantyka, postaci równie tragicznej co komicznej. Myślę, że ta postawa jest bliska Polsce i Polakom. Jest nicią, która łączy polską i hiszpańską mentalność. Polskie tradycje jazdy konnej, husarii, ostatniej jazdy Europy splatają się z historią ostatniego rycerza romantyka. Cykl "Budynków" nawiązuje do pleneru malarskiego na Chorwacji, w którym miałem możliwość uczestniczyć w ubiegłym roku. Chorwacja to kraj kontrastów, tętniący życiem, turystyką, gdzie mimo to napotykamy opuszczone ruiny - ślady niedawnej wojny".
Grzegorz Wnęk

Galeria Senatorska, ul. Senatorska 11 (róg Miodowej), 00-075 Warszawa


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.