WYSTAWY
WARSZAWA - GALERIA SENATORSKA
Magda Kazimierska - Kwiaty i ludzie
05.12.2006 - 29.12.2006

05.12.2006 - 29.12.2006
Galeria Sztuki Współczesnej "Rempex" przedstawia znów wystawę artysty działającego w Krakowie. Tym razem jest to artystka. Subtelne malarstwo Magdy Kazimierskiej przenosi nas w inny, magiczny świat i zamienia sale warszawskiej Galerii Senatorska w bujną oranżerię. Minimalistyczny, pojedynczy kwiat w wazonie przywodzi na myśl estetykę w filozofię dalekiego wschodu. Malarka otwiera przed nami perspektywę botanicznego zen. Zupełnie inne są jej obrazy figuratywne: bardziej zamaszyste, wręcz barokowe w rozpasanej ekspresji akty męskie i kobiece. Zarówno w wizerunkach kwiatów jak i ludzi uderza jednak kobieca koncentracja na wrażeniu zmysłowym, biologiczna dosadność.

Magdalena Kazimierska urodziła się w 1969 roku w Międzyrzeczu Wielkopolskim. W 1997 roku ukończyła Wydział Malarstwa w warszawskiej ASP pod kierunkiem prof. Jana Tarasina. W latach 1999 - 2000 studiowała na Wydziale Scenografii ASP w Warszawie. Aktualnie mieszka i tworzy w Krakowie.

"W pewnym momencie kontaktu ze sztuką, malowanie kwiatów wydało mi się tak niemodne że aż "awangardowe". Odbiór piękna kwiatu jest niezaprzeczalny i niezależny od doświadczenia. Maluję kwiaty pozostawiając uprzedzenia i teorie obok. Malowanie ich dało mi nowy rodzaj doznania: spokój i nieustające zaskoczenie dla bogactwa form i barw. Staram się nie prowadzić dyskursu z konwencjami, tendencjami i modami. Żywe malarstwo według mnie, odrzuca nawyki myślenia i postrzegania, poprzez umysł konstruujące rzeczywistość. Staram się ją uchwycić, ewentualnie porządkować, swoistym alfabetem kodującym przestrzeń. Niekiedy upraszczam ją do symbolicznych linii nie rezygnując z opisu przedstawiającego. Sublimując formę chciałabym dotrzeć do treści bardziej duchowych, nie kwestionując wartości materii. Przedmiot traktuję według własnej hierarchii wartości. Myślę że w moich obrazach można odnaleźć echo myśli estetycznej z lat dwudziestych i trzydziestych. Z drugiej strony oszczędność kompozycyjna może kojarzyć się ze sztuką Wschodu. Jest to częściowo świadomy wybór, ale bardziej wynikający z upodobań niż celowego naśladownictwa."
Magda Kazimierska

Senatorska - Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Senatorska 11 (róg Miodowej), 00-075 Warszawa
Kontakt: senatorska@rempex.com.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.