WYSTAWY
WARSZAWA - SALON SZTUKI 49
Iwona Wojewoda-Jedynak
30.11.2006 - 13.12.2006

30.11.2006 - 13.12.2006
Salon Sztuki 49 prezentuje nowe obrazy Iwona Wojewoda-Jedynak. To przede wszystkim martwe natury wykonane w technice tempery jajowej. Tematyka obrazów wiąże się z prostym układem form w pomieszczeniu (kubków, dzbanków, krzeseł, owoców) lub zapisem samej gry świateł we wnętrzu. Dzięki prostocie kompozycji, naturalnemu operowaniu światłocieniem, na pierwszy plan wysuwają się formalne aspekty rzeczy. Elementy malarskie dopełniające się w świetle i kolorze, są również nośnikami ważnych symbolicznych odniesień. Artystka z jednej strony kontynuuje wątki malarstwa budowanego w oparciu o silne, podkreślające dramatyzm kontrasty: światła i cienia oraz barw: brązów, ugrów, bieli i czerni, bądź żółcieni i zieleni, z drugiej coraz odważniej wprowadza żywe barwne zestawienia. Nasycone feerią wysmakowanych kolorów obrazy z ostatnich miesięcy (Dwie gruszki, Cytryny) mówią o częściowym porzuceniu Caravaggia maniera tenebrosa, zmierzaniu ku rozjaśnieniu palety. Z większa swobodą porusza się w rozszerzonej gamie kontrastowo zestawianych żółcieni, czerwieni, błękitów, pokazując doskonałe opanowanie warsztatu. Dzięki przemyślanej grze barw wydobywa walory fizyczności obiektów, wpisuje je również w interesujące, bliskie abstrakcji układy geometryczne (poziomych bądź pionowych pasów). Pod perfekcyjną malaturą prac skrywa się ich wymiar metafizyczny i duchowy. To swoiste trompre-de-l'oeil stanowiące rodzaj dialogu między artystką i przedmiotami - nośnikami wspomnień rodzinnego domu, czy zapisu ulotnych momentów z tworzonego od kilku lat własnego domowego zacisza. W malarskich kompozycjach, w owocach, ich kształtach, ilościach, zestawieniach barw jawią się głębsze treści - te związane z intymnym życiem autorki, bądź bardziej uniwersalne - mówiące o przemijaniu.

Iwona Wojewoda-Jedynak podąża indywidualną drogą daleką od mód i trendów sztuki współczesnej. Podobnie do rówieśników, czerpie inspiracje z pozornie nieistotnej codzienności, w odróżnieniu do nich, czyni to jednak w sposób bardzo zachowawczy, z wielką świadomością bogactwa tradycji malarskiej mistrzów martwej natury (np. Zurbaran, Cotan, Chardin czy Morandi) i przede wszystkim wirtuozów światła (Rembrandt, Caravaggio, czy de la Tour). W przesiąkniętych poetycką melancholią, milczących kompozycjach tkwi ulotność piękna oraz nietrwałość naszego życia.

Iwona Wojewoda-Jedynak (ur. 1976 r.) Studia 1997-2002 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Wojciecha Sadleya, w Pracowni Malarstwa prof. Zbigniewa Gostomskiego oraz w Pracowni Struktur Wizualnych prof. Jacka Dyrzyńskiego.

Kurator wystawy: Magdalena Durda-Dmitruk

Salon Sztuki 49, Al. Jana Pawła II 49 Warszawa
Kontakt: salonsztuki49@wp.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.