WYSTAWY
WARSZAWA - MUZEUM NARODOWE
Mała forma, wielka sztuka - Papiery wartościowe ze zbiorów MNW i PWPW
13.12.2006 - 14.01.2007

13.12.2006 - 14.01.2007
Wystawa jest prezentacją małych form graficznych sztuki użytkowej - banknotów, druków wartościowych, dokumentów podróży i znaczków filatelistycznych, produktów powstałych w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Po raz pierwszy obiekty te są eksponowane nie wedle kryteriów kolekcjonerskich a walorów estetycznych. Funkcja użytkowa, jaką zwyczajowo pełnią w naszym życiu przestaje mieć tu jakiekolwiek znaczenie. Intencją organizatorów wystawy było wskazanie na piękno zminiaturyzowanej formy graficznej, projektowanej i wykonywanej przez wybitnych i znanych artystów. Piękno nieczęsto dostrzegane, mimo że - a może właśnie dlatego - mamy z nim styczność na co dzień. Aby w pełni unaocznić w prezentowanych na wystawie projektach banknotów odbicie tendencji obowiązujących w sztuce, sięgnięto do przykładów najwcześniejszych emisji. Podążając ku czasom współczesnym starano się ukazać bogaty przekrój sztuki graficznej w małej formie. Obok banknotów kompozycje graficzne stanowią wszak ozdobę akcji, obligacji i listów zastawnych. Mała forma graficzna swe apogeum w dziedzinie projektowej i realizacyjnej osiągnęła wraz z wprowadzeniem i upowszechnieniem znaczków pocztowych. Zamiarem autorów wystawy było również - poprzez wykorzystanie dostępnych dziś środków technicznych - ukazanie i wyeksponowanie elementów decydujących o zakwalifikowaniu tych obiektów do grona najpiękniejszych dzieł sztuki graficznej. Dzięki zwielokrotnionym powiększeniom detali czy fragmentów kompozycji starano się zwrócić uwagę na walory małych form graficznych. Stosując triki graficzne eliminujące teksty umieszczane na banknotach i drukach wartościowych, wyeksponowano grafikę projektowaną przez Adama Półtawskiego, Józefa Mehoffera, Ryszarda Kleczewkiego, Wacława Borowskiego i wielu innych. Dzięki temu zabiegowi możemy poznać nieznane szerzej obszary ich twórczości artystycznej. Realizację projektów powierzano zazwyczaj najwyższej klasy grawerom z pracowni grawerskiej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Anonimowi, bo najczęściej ich prace nie były sygnowane, tu zostali nobilitowani i zaliczeni do grona znakomitych artystów - grafików. Ich twórczości, talentom i kunsztowi wykonawczemu w tej wąskiej dziedzinie sztuki użytkowej - również poświęcamy tę wystawę.
W doborze obiektów kierowano się przede wszystkim ich walorami estetycznymi, podkreślającymi ich wartość artystyczną. Mamy nadzieję, że wrażenia estetyczne będą dominować podczas oglądania wystawy, i że nie tylko miłośnicy sztuki ale także kolekcjonerzy odnajdą w znanych im egzemplarzach kolekcjonerskich nie zawsze dostrzegane piękno sztuki graficznej. Wszystkim zaś zapewne stworzy szansę dostrzeżenie wielkiej sztuki w małej formie.

Wystawie towarzyszy promocja książki-albumu "Mała forma wielka sztuka", który został opublikowany staraniem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Kurator wystawy: Zofia Keler Pigłowska

Muzeum Narodowe w Warszawie. Al. Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa
Kontakt: www.mnw.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.