WYSTAWY
KATOWICE - MUZEUM ŚLĄSKIE
Rafał Malczewski i mit Zakopanego
15.02.2007 - 15.04.2007

15.02.2007 - 15.04.2007
Twórczość Rafała Malczewskiego przedstawiona na tle bohemy artystycznej Zakopanego lat 1918-1939 - to temat najnowszej wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wernisaż odbędzie się w czwartek 15 lutego o godz. 16.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 15 kwietnia 2007 roku. "Rafał Malczewski i mit Zakopanego" to jedna z największych wystaw w Muzeum Śląskim w 2007 roku. Do pokazania około 300 eksponatów wykorzystane zostaną niemal wszystkie sale (trzy piętra gmachu), zazwyczaj przeznaczone na różnorodne wystawy czasowe. Rafał Malczewski - malarz, literat, publicysta, taternik, urodził się w 1892 roku w Krakowie. Po ojcu - Jacku Malczewskim - odziedziczył talent plastyczny i wrażliwość na piękno przyrody. Jemu też zawdzięczał zainteresowania malarstwem, literaturą oraz poezją.

Wystawę poświęcono twórczości Rafała Malczewskiego do 1939 roku, zwłaszcza z lat 1918-1939, kiedy mieszkał i tworzył w Zakopanem. Związał się tam z elitą artystyczną i stał się znaną postacią życia kulturalnego miasta. Poza malowaniem, głównie obrazów olejnych oraz akwarel, pisał artykuły do czasopism, uprawiał narciarstwo alpejskie i górskie wspinaczki. Uczestniczył w wielu wyprawach ratowniczych TOPR-u. W 1939 roku musiał opuścić Polskę. Po długiej emigracyjnej tułaczce osiadł w Kanadzie, gdzie zmarł w 1965 roku. Wystawę podzielono tematycznie na trzy sekwencje. Pierwsza "Zakopiańskie towarzystwo Rafała Malczewskiego" obejmuje lata międzywojenne (1918-1939). Zakopane w tym czasie przeżywało okres rozkwitu - sportowego oraz kulturalnego, skupiało bowiem wielu znakomitych artystów. Do grona przyjaciół Rafała należeli m.in. Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Zofia i Karol Stryjeńscy, Karol Szymanowski, Kornel Makuszyński, Jarosław Iwaszkiewicz, Leon Chwistek. Prace Witkacego, Stryjeńskich oraz Chwistka zobaczymy na wystawie. Atmosferę Zakopanego tamtych czasów przywołają m.in. narty, sprzęt taternicki, książki, listy, fotografie, pocztówki, meble, fragmenty strojów, plakaty promujące miasto. W drugiej części wystawy "Jacek i Rafał. Rafał i Jacek", poświęconej relacjom ojca i syna, zobaczymy wzajemne portrety obydwu artystów. Zauważamy w nich zarówno wzajemne wpływy i podobieństwa, jak również wyraźne różnice w odtwarzaniu rzeczywistości. "Rafał Malczewski malarz" to trzecia część wystawy pokazująca jego drogę twórczą i inspiracje artystyczne. Prezentuje indywidualny, łatwo rozpoznawalny styl artysty, charakteryzujący się zamierzonym, świadomym upraszczaniem i prymitywizowaniem formy. Najczęściej malował górskie pejzaże w różnych porach roku, taterników, narciarzy, portrety i sceny rodzajowe.

Wystawę uzupełniają akwarele Rafała. Są to, jak sam pisze, "malowane z natury impresje, notatki z licznych włóczęg i wycieczek, wykonywane farbą wodną". Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów wielu muzeów polskich i kolekcji prywatnych. Ekspozycję przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Kurator wystawy - Dorota Folga-Januszewska (Muzeum Narodowe w Warszawie), przy współpracy Teresy Jabłońskiej (Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem).

Koordynatorzy wystawy ze strony Muzeum Śląskiego - Andrzej Holeczko-Kiehl, Izabela Kania

Muzeum Śląskie. 40-005 Katowice, al. Wojciecha Korfantego 3
Kontakt: www.muzeumslaskie.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2022 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.