WYSTAWY
WARSZAWA - GALERIA FARBIARNIA
Zapatrzenia - malarstwo Krzysztofa Pasztuły
15.02.2007 - 04.03.2007

15.02.2007 - 04.03.2007
"Zapatrzenia" to tytuł wystawy figuratywnego malarstwo Krzysztofa Pasztuły organizowanej od 15 lutego do 4 marca b.r. w warszawskiej galerii sztuki współczesnej Farbiarnia na Pięknej. Artysta pokaże najnowsze sceny rodzajowe i akty. Realizm w twórczości Pasztuły ograniczony jest głównie do tematu. Jest narzędziem, którym posługuje się on w sposób własny i dowolny, od charakterystycznego przerysowania w pastelowych portretach po ledwo czytelną mozaikę kolorowych plam w scenach rodzajowych i aktach. Temat może być zwyczajny, a obraz jest zaczarowany, pozwala nam zobaczyć w banalnej rzeczywistości świat pełen piękna i znaczenia. Poprzez artystyczny wybór, zwykłe sytuacje - dziecko z rowerkiem, dwie osoby siedzące przy kawiarnianym stoliku - zostają naznaczone charyzmą wyjątkowości: dostrzegamy wagę ulotnych momentów. Malarz nie dba o narrację, nie opowiada historii, raczej potęguje naszą ciekawość poprzez budowanie nastroju kolorem, formalne niedopowiedzenia i zaskakujące, czasem dramatyczne barwne akcenty. To one nadają drapieżności pozornie banalnym miejskim pejzażom, odkrywają bolesne tajemnice samotności i niezrozumienia, cieszą radością beztroskiej zabawy i niepokoją tęsknotą oczekiwania.

Właściwie pisząc o obrazach Krzysztofa Pasztuły, można byłoby tylko zając się ich zmysłowo piękną, wyrafinowaną i odważną kolorystyką. Niewątpliwie jednym z najważniejszych walorów twórczości artysty jest niezwykła umiejętność operowania barwą, połączona z wyjątkową estetyczną wrażliwością. Kolor związany jest bardziej z uczuciami niż sferą intelektu, niesie w sobie emocje, budzi zmysły. Każdy obraz Pasztuły to oddzielna kolorowa kreacja. Obrazy jak nieznane wyspy; gorące i chłodne, słoneczne i zamglone, smutne i radosne. Jest w tym malarstwie bogactwo i radość życia, jest pewność siebie, odwaga kreacji, siła tworzenia. Jak wielcy koloryści, prezentuje postawę świadomie nawiązującą do tradycji obrazu pojmowanego jako autonomiczny organizm, w którym barwny fenomen natury znajduje wyraz w intelektualnych i warsztatowych poszukiwaniach. Z przekonania i charakteru Krzysztof Pasztuła jest malarzem, chociaż podstawy jego malarskich kreacji kształtuje solidny warsztat grafika. To właśnie studia graficzne, oprócz praktycznych umiejętności dały mu odwagę i ciekawość w poszukiwaniu rozmaitych środków wyrazu.
[Na podstawie tekstu Małgorzaty Nikolskiej]

Krzysztof Pasztuła
Urodził się w 1953 roku w Dobrzanach koło Stargardu Szczecińskiego. Ukończył katowicki Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1978 roku otrzymał dyplom w pracowni plakatu pod kierunkiem prof. Tadeusza Grabowskiego i grafiki warsztatowej w pracowni prof. Stanisława Gawrona - wyróżniony medalem. Od 1978 roku współpracował z Krajową Agencją Wydawniczą, od 1988 r. z wydawnictwem "Śląsk". W latach 1980-1985 pracował jako asystent w Pracowni Litografii w ASP w Katowicach. Obecnie prowadzi Pracownię Litografii w Katedrze Grafiki w Instytucie Sztuki na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych. Jest autorem 18 wystaw indywidualnych. Otrzymał kilka nagród w konkursach w kraju i za granicą: m.in. na Word Print III w San Francisco w 1980 r., Grand Prix na II Biennale ZPAMiG w Katowicach w 1982 r. 57' Salon Artistes du Huperepoix 2003

Farbiarnia na Pięknej, ul. Piękna 28/34, Warszawa
Kontakt: www.galeriafarbiarnia.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.