WYSTAWY
ŁÓDŹ - MIEJSKA GALERIA SZTUKI
Marta Rak-Podgórska. Pastele
08.02.2007 - 03.03.2007

08.02.2007 - 03.03.2007
Marta Rak Podgórska studia artystyczne odbyła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w pracowni prof. Romana Modzelewskiego. Dyplom w roku 1960 na Wydziale Tkaniny. Zajmowała się działalnością pedagogiczną, projektowaniem dla przemysłu włókienniczego, grafiką użytkową, rysunkiem, malarstwem. Od 1978 uprawia głównie rysunek pastelami. Od 1962 członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1995 członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Na wystawie będzie można zobaczyć prace z lat 1977-2006.

"Pastele "odkryłam" dla siebie w 1978 roku. Odkrycie to stało się dla mnie ważnym wydarzeniem, znalazłam bowiem "kluczyk" do otwierania świata, który istniał w mojej wyobraźni od dziecka, świata ulotnego jak chmury biegnące po niebie. Dzięki pastelom mogłam wyrazić to, co nazywam nastrojem chwili. Zaczęłam więc łowić te nastroje w otaczającym mnie świecie, w pejzażu, w roślinach, w wyrazie ludzkiej twarzy i wreszcie w muzyce. Pastele dały mi możliwość szybkiego notowania emocjonalnych przeżyć. Powstawały z tego kompozycje roślinne, pejzaże, portrety i impresje muzyczne. Kiedy słucham utworów Chopina, Beethovena, Bacha mam wrażenie, że otacza mnie jakaś dziwna, migotliwa przestrzeń, którą nazywam przestrzenią muzyczną. Jest ona pełna przejrzystych kolorów, ruchliwych linii, znaków. Odczuwam wtedy potrzebę notowania tych wrażeń na papierze. Na obecnej wystawie prezentuję wybór prac - wykonanych w technice pasteli - z ostatnich lat. Myśląc o mojej pracy i drodze artystycznej uważam za słuszne sięgnąć pamięcią wstecz. Pierwszym moim nauczycielem był niewątpliwie mój ojciec, prof. Aleksander Rak. To on wprowadzał mnie od dziecka w arkana sztuki, uczył miłości do niej, co było chyba najważniejszym źródłem siły w mojej pracy. Później, jako studentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi znalazłam się pod wpływem "Teorii widzenia" prof. Władysława Strzemińskiego i osobowości jego następcy, prof. Romana Modzelewskiego, któremu wiele zawdzięczam. Z historycznych mistrzów malarskich są mi najbliżsi: El Greco, Rembrandt, Turner, impresjoniści, Chagall i Matisse."
Marta Rak-Podgórska

"Obcując z obrazami wykreowanymi przez Martę Rak-Podgórską często zadajemy sobie pytanie, czy są one odbiciem realnego świata. Owszem, rozpoznajemy w tych wizjach elementy otaczającej nas rzeczywistości: fragmenty konkretnego - często nawet nazwanego - pejzażu, formy natury, sportretowane postaci, ale jest to, czujemy, rzeczywistość wzbogacona o szczególne, odautorskie emocje. Przedmiot, ten realnie istniejący w rzeczywistości i będący źródłem przeżycia, jak i ten istniejący jedynie w wyobraźni artystki i przeniesiony na kartę papieru staje się pretekstem do wyrażenia określonego uczucia. Jest nim najczęściej zachwyt dla piękna i czystości natury, jej form, jej rytmów, wywoływanych przez nią odczuć. Twórczyni stara się oddać raczej atmosferę chwili, jej czar, zachować to, co ulotne i migotliwe. Istotą poszukiwań artystki stała się umiejętność rysunkowego oddania nastroju wywołanego przez kompozycje form natury, grę światła, atmosferę. Marta Rak-Podgórska oddała się we władanie pleneryzmowi, pasją stała się uważna obserwacja natury; istotne miejsce obok intelektualnych rozważań zajęła chęć oddawania szczerych emocji. Środkami do opisywania świata stały się kolor i światło, metodą - szybkie ruchy ręki uzbrojonej w pastelową kredkę. Malarka, jak w pogodnym muzycznym kaprysie, swobodnie operuje formą, opracowując wariacyjnie różnorodne motywy. Technika pastelowa sprzyja szybkim impresjom. Nie pozwala, jeśli ma wyrażać nagłe, autentyczne przeżycia, na pochylanie się nad szczegółem. Wizje artystki stanowią jedynie wyraz odczuć, wywołanych przez napotkane źródła inspiracji; ich plastyczny wizerunek bywa czasem różny od wzorca, kompozycje z czasem zaczęły zmierzać bądź w kierunku uproszczenia, syntezy, bądź w kierunku stylizacji. Ta ostatnia na pewno odpowiada wrażliwości estetycznej artystki, jak również Jej osobistej wrażliwości jako człowieka i kobiety (...)"
Dariusz Leśnikowski, /fragment tekstu zamieszczonego w katalogu towarzyszącym wystawie/

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi. Galeria Willa, ul. Wólczańska 31. Łódź
Kontakt: www.miejskagaleria.lodz.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.